Sağlık Hocası

Göz Tansiyonu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Göz tansiyonu (glokom), gözün optik sinirine zarar veren bir hastalıktır. Genellikle gözün ön kısmında sıvı biriktiğinde ortaya çıkar. Bu ekstra sıvı gözdeki basıncı artırarak optik sinire hasar verir.

Göz Tansiyonu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Göz tansiyonu (aynı zamanda glokom olarak da bilinir), gözünüzün optik sinirine zarar veren bir durumdur. Gözün içinde basıncın artmasıyla oluşur. Bu hastalık  genetik yatkınlığı olan ailelerde kendini gösterme eğilimindedir.

Göz içi basıncı olarak adlandırılan glokom, beyninize görüntü gönderen optik sinirinize zarar verebilir. Hasar kötüleşirse, bu hastalık birkaç yıl içinde kalıcı görme kaybına ve hatta tamamen körlüğe neden olabilir.

Bu hastalıpa sahip olan kişilerin çoğunda erken semptom veya ağrı olmaz. Uzun süreli görme kaybınız olmadan önce doktorunuza düzenli olarak ziyaret etmelisiniz çünkü erken teşhis tedavi için önemlidir.

Göz tansiyonu nedenleri

   

Gözünüzün içindeki sulu mizah adı verilen sıvı, genellikle gözünüzün ağ benzeri bir kanaldan dışarı akar. Bu kanal tıkanırsa, sıvı birikir. Bazen uzmanlar bu tıkanmaya neyin neden olduğunu bilemezler. Ancak bu hastalık miras alınabilir, yani ebeveynlerden çocuklara geçer.

Daha az yaygın glokom nedenleri arasında gözünüze kimyasal bir hasar, şiddetli göz enfeksiyonu, gözünüzdeki kan damarlarının tıkanması  ve inflamatuar koşullar dahildir.

Nadirdir, ancak başka bir durumu düzeltmek için yapılan göz ameliyatı bazen bu hastalığı başlatabilir.

Genellikle her iki gözü de etkiler, ancak bazı durumlarda biri diğerinden daha kötü olabilir.

Göz tansiyonunun türleri

Glokomun iki ana çeşiti vardır:

1- Açık açılı glokom: Bu en yaygın olanıdır. Doktorunuz ayrıca geniş açılı glokom da diyebilir. Gözünüzdeki drenaj yapısı (trabeküler ağ örgüsü adı verilir) iyi görünür, ancak sıvı olması gerektiği gibi akmıyordur.

2- Açı kapanması glokomu: Bu, Asya’da daha yaygındır. Ayrıca akut veya kronik açı kapanması veya dar açılı glokom dendiğini de duyabilirsiniz. Gözünüz olması gerektiği gibi işlev sağlamaz, çünkü iris ile korneanız arasındaki boşaltma alanı çok dar olur. Bu, gözünüzde ani bir basınç birikmesine neden olabilir. Ayrıca buna bağlı olan hipermetropluk ve katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesine neden olur.

Göz tansiyonu belirtileri

   

Açık açılı glokomlu kişilerin çoğunun semptomları yoktur. Semptomlar kendini gösterse bile, hastalık genellikle geç farkedilir. Ana işaret genellikle yan ya da çevresel görme kaybıdır.

Açı kapanması glokomunun belirtileri genellikle daha hızlı ortaya çıkar ve daha belirgindir. Hasar hızlı bir şekilde olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz, doktora görünmezde fayda vardır.

Kimler risk altındadır?

Çoğunlukla 40 yaşın üzerindeki yetişkinleri etkiler, ancak genç yetişkinler, çocuklar ve hatta bebekler bile bu hastalığa yakalanabilir.

Aşağıdaki durumlardan birine veya birkaçına sahipseniz, glokom için risk altındasınız demektir:   

  • Afrikalı Amerikan, İrlanda, Rus, Japon, İspanyol veya İskandinav kökenli olmak
  • 40 yaşından büyük olmak
  • Ailenizde göz tansiyonu vakası olması
  • Görme yetersizliğinizin olması
  • Diyabet hastası olmanız
  • Bazı steroid ilaçlar kullanmanız
  • Gözünüze veya gözlerinize zarar vermeniz
  • Normalden daha ince olan korneaları alın
  • Yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya orak hücre anemisine sahip olmak
  • Yüksek göz basıncınızın olması

Nasıl teşhis edilir?

Glokom testleri ağrısızdır ve uzun sürmez. Göz doktorunuz öncelikle görüşünüzü test edecektir. Daha sonra ise gözlerinizi incelemek için damla kullanır.

Optik sinirinizi glokom belirtileri açısından kontrol edecek. Bir sonraki ziyaretinizde değişiklikleri görebilmeleri için fotoğraf çekebilirler.

Göz basıncınızı kontrol etmek için tonometri denilen bir test yapacaklar. Ayrıca, periferik vizyonunuzu kaybedip kaybetmediğinizi görmek için görsel alan testi yapabilirler.

Göz tansiyonu tedavisi

   

Doktorunuz, gözünüzdeki basıncı azaltmak için reçeteli göz damlaları, oral ilaçlar, lazer cerrahisi veya mikrocerrahi kullanabilir. Bu tedaviler hakkında gerekli bilgi aşağıda verilmiştir:

1- Göz damlası: Bunlar ya gözünüzdeki sıvı oluşumunu azaltır ya da dışarı akışını arttırır ve göz basıncını azaltır. Yan etkileri alerji, kızarıklık, acı, bulanık görme ve tahriş olmuş gözlerdir. Bazı glokom ilaçları kalbinizi ve akciğerlerinizi etkileyebilir. Doktorunuza aldığınız veya alerji ilaçları gibi kullandığınız diğer ilaçlar hakkında bilgi verdiğinizden emin olun.

2- Oral ilaçlar: Doktorunuz ayrıca, beta-bloker veya bir karbonik anhidraz inhibitörü gibi ağız yoluyla almanız için ilaç da verebilir. Bu ilaçlar drenajı iyileştirebilir veya gözünüzde sıvı oluşumunu yavaşlatabilir.

3- Lazer ameliyatı: Açık açılı glokomunuz varsa, bu prosedür sıvının akışını gözünüzden hafifçe yükseltir. Açı kapanması glokomunuz varsa sıvı tıkanmasını durdurabilir.

4- Mikrocerrahi: Trabekülektomi adı verilen bir prosedürde doktorunuz sıvıyı boşaltmak ve göz basıncını kolaylaştırmak için yeni bir kanal oluşturur. Bu ameliyat formunun bir defadan fazla yapılması gerekebilir. Doktorunuz sıvının drenajına yardımcı olmak için bir tüp yerleştirebilir. Bu ameliyat, kanama veya enfeksiyonun yanı sıra geçici veya kalıcı görme kaybına da neden olabilir.

Açık açılı glokom en sık göz damlası, lazer trabeküloplasti ve mikrocerrahi kombinasyonları ile tedavi edilir. Doktorlar ilaç tedavisine başlama eğilimindedir, ancak erken lazer ameliyatı veya mikrocerrahi bazı insanlar için daha iyi olabilir.

Bebeklerde göz tansiyonu varsa, (konjenital glokom) bu hastalıkla doğdukları anlamına gelir ve genellikle ameliyatla tedavi edilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.