Sağlık Hocası

Gastrit Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

12.10.2019
155
Gastrit Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genel bakış

Gastrit, mide zarının iltihabıdır (şişme ve tahriş). Ani (akut) veya yavaş yavaş (kronik) ortaya çıkabilir. Kronik olanı her 10.000 kişiden ikisinde görülür; Akut olanı ise her 1.000 kişiden sekizinde meydana gelen daha yaygın bir hastalıktır.

Neden meydana gelir?

Gastrit, aşırı alkol kullanımı, kronik kusma, stres, aspirin veya antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçların kullanımından dolayı tahrişe neden olabilir. Ayrıca, aşağıdakilerden herhangi biri de bu duruma neden olabilir:

 • Helicobacter pylori: Mide mukozasında yaşayan bir bakteridir. Tedavi olmadan, enfeksiyon ülserlere ve nadiren mide kanserine yol açabilir.
 • Zararlı anemi: Mide, B12 vitaminini uygun şekilde emmesi ve sindirmesi için gereken doğal olarak oluşan bir maddeye sahip olmadığında oluşan bir anemi şeklidir.
 • Safra reflüsü: Mideye safranın (karaciğer tarafından salgılanan ve sindirime yardımcı olan bir sıvı) geri akışı.
 • Bakterilerin ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar gastrit nedeni olabilir.

Eğer tedavi edilmezse şiddetli kan kaybına neden olabilir veya nadir durumlarda mide kanseri gelişme riskini artırabilir.

Gastrit belirtileri nelerdir?

Belirtiler bireyler arasında değişir; birçok insanda semptom yoktur. En sık görülen semptomlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:   

 • Mide bulantısı
 • Karın şişkinliği
 • Kusma
 • Hazımsızlık
 • Hıçkırık
 • İştah kaybı

Gastrit nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz kişisel ve ailenizin tıbbi geçmişini gözden geçirecek ve tam bir fiziksel değerlendirme yapacaktır. Bazı durumlarda hekim karın ağrısı yaşayıp yaşamadığınızı da sorabilir.

Doktorunuz hastalığın teşhisi için aşağıdaki testlerden herhangi birini önerebilir:

 • Endoskopi: Doktor küçük bir kamera içeren ince bir tüp olan endoskopu, ağzınızdan geçirerek mide zarına bakmak için midenize indirir. Doktor, iltihabı kontrol edecek ve küçük bir doku numunesinin alındığı ve analiz için laboratuara gönderildiği bir prosedür olan bir biyopsi gerçekleştirecektir.
 • Kan testi: Doktorunuz anemi olup olmadığınızı öğrenmek için kırmızı kan hücresi sayınızı kontrol edebilir, bu da yeterince kırmızı kan hücreniz olmadığı anlamına gelir.
 • Dışkı testi: Bu test dışkıdaki gastrit belirtisi olan kanı kontrol eder.

Gastrit nasıl tedavi edilir?

   

Gastrit tedavisi genellikle mide asidini azaltmak için antasitler ve diğer ilaçlar almayı içerir. Bu ilaçlar semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlardan kaçınılması da yardımcı olabilir.

Helicobacter pylori bakterisi neden olduysa eğer bunun için için doktorunuz antibiyotik yazacaktır. Altta yatan sorun ortadan kalkınca, gastrit de genellikle yok olur. Herhangi bir ilacı kesmeden veya herhangi bir gastrit tedavisine başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Not: Çoğu gastrit hastası, tedaviye başladıktan sonra hızlı bir iyileşme gösterir.

Gastritim varsa kanımı belirli vitamin ve mineral seviyeleri için test ettirmeli miyim?

Önemli düzeyde emilim bozukluğuna yol açan bir gastrointestinal hastalığınız varsa (bağırsaktan vitaminlerin ve besinlerin zayıf emilimi), doktorunuz kanınızdaki bazı vitamin ve mineral seviyelerini ölçebilir. Örneğin, Atrofik gastrit, özellikle B12 vitamininin emilim bozukluğuna yol açan bir durumdur. Bu vitamin kanda ölçülebilir.

Rutin laboratuvar testleriniz (tam kan sayımı ve kimya paneli dahil) normalse, kan vitamininizin veya mineral seviyelerinin ölçülmesine gerek yoktur.

Anemik olduğunuzu tespit ederseniz ve doktorunuz bunun bir besin eksikliğinin bir sonucu olduğuna inanıyorsa, kanınızdaki demir seviyesini ölçebilir. Aslında demir, kan seviyelerinin vücudunuzda depolanan toplam demir miktarına bağlı olduğu tek mineraldir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıda bulabilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.