Sağlık Hocası

Frengi Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Frengi, genellikle cinsel temas yoluyla yayılan bakteriyel ve bulaşıcı bir enfeksiyon durumudur.

Frengi Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Frengi hastalığı (aynı zamanda sifiliz olarak da bilinir), çoğunlukla oral ve anal ilişki de dahil olmak üzere cinsel aktivite yoluyla yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Enfekte olan kişi genellikle hastalığı olduğunu bilmez ve cinsel partnerine de bu hastalığı bulaştırır.

Frengi bir zamanlar büyük bir halk sağlığı tehdidi idi. Artrit, beyin hasarı ve körlük gibi uzun vadeli ciddi sorunlara neden olabilir.

Geçmişte bu hastalığın etkili bir tedavisi yoktu. Ancak artık etkili tedaviler mrvcuttur. Dünya sağlık örgütüne göre, 1990’larda frengi (sifiliz) vakaları düştü ve günümüzde de düşmeye devam etmektedir.

Frengi hastalığı nedenleri

Sifiliz olarak da adlandırılan bu hastalık, Treponema pallidum ile bilinen bakterilerinden kaynaklanır. Bu bakteriler vücudunuza cildinizdeki kesikler veya mukoza zarları üzerinden girebilir.

Bu hastalık klozet, kapı tokmağı, yüzme havuzu, spa küveti, normal küvet, ortak kıyafet veya yemek kapları ile yayılamaz.

Frengi hastalığı belirtileri

Sifiliz enfeksiyonunun üç aşaması vardır:

1- Erken veya primer sifiliz: Primer sifiliz hastaları, bir veya daha fazla yaraya sahiptir. Bunlar genellikle ağrısız küçük ülserlerdir. Hastalıklara maruz kaldıktan sonra cinsel organlarda, anüs veya rektumda, ya da ağzın içinde veya çevresinde 10 ila 90 gün arasında meydana gelirler.

Onları tedavi etmeseniz bile, 6 hafta içinde iz bırakmadan iyileşirler. Ancak tedavi olmakta fayda vardır çünkü, hastalığınızın bir sonraki aşamaya geçmesini önleyecektir.

2- Sekonder sifiliz: Bu aşama, maruz kaldıktan 6 hafta ila 6 ay sonra başlar. 1 ila 3 ay kadar da bu durum sürebilir. Sekonder sifiliz olan kişiler genellikle ellerde, avuç içinde ve ayaklarda pembe döküntüye sahiptir. Ayrıca vücutlarının diğer kısımlarında da farklı döküntüler olabilir.

Bunlar diğer hastalıkların neden olduğu döküntülere benzeyebilir. İnsanların kasıklarında nemli siğil benzeri lezyonlar, ağızlarının iç kısmında beyaz lekeler, şişmiş lenf bezleri, ateş , saç dökülmesi ve kilo kaybı olabilir. Primer sifilizde olduğu gibi sekonder sifiliz semptomları tedavi olmadan da iyileşebilir.

3- Üçüncül sifiliz: Enfeksiyon tedavi edilmezse, kalbiniz, beyniniz ve sinirlerinizle ilgili ciddi sorunların bulunduğu bir aşamaya geçebilir. Felç olabilir, kör veya sağır olabilir veya bunama veya iktidarsızlık yaşayabilirsiniz. Hatta ölümcül bile olabilir.

Risk faktörleri nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda sifiliz riski daha yüksektir:

  • Korunmasız cinsel ilişkide bulunmak
  • Birden fazla cinsel partnerle beraber olmak
  • Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip olmak (klamidya ve bel soğukluğu gibi)
  • Hemcinsleriyle ilişkide bulunan erkekler

Nasıl teşhis edilir?

Öncelikle doktorunuz fizik muayene yapacaktır. Daha sonra ise aşağıdaki testlerin birini veya birkaçını yapabilir:

  • Kan testleri: Doktorunuzun ofisinde veya bir halk sağlığı kliniğinde yapılan hızlı bir test, frengi teşhisi koyabilir.
  • Beyin omurilik sıvısı testleri: Doktorunuz nörosifiliz olabileceğinizi düşünüyorsa, omuriliğinizden alınan sıvıları test eder.
  • Karanlık alab mikroskobu: Frengi bakterileri, bir cilt ağrısından veya lenf düğümünden alınan sıvıda mikroskopta görülebilir.

Frengi hastalığı tedavisi

Bu hastalık hızlı bir şekildr teşhis ve tedavi edilebilir. Ancak çok geç tedavi edilirse, enfeksiyon bittikten sonra bile kalbe ve beyninize kalıcı hasar verebilir.

Bir yıldan az bir süre boyunca sifiliz geçirdiyseniz, enfeksiyonu öldürmek için genellikle bir doz penisilin yeterlidir. Penisilin alerjiniz varsa, başka bir antibiyotik alabilirsiniz. Hastalığın ilerleyen aşamalarındaysanız, daha fazla doza ihtiyacınız olacaktır.

Hamileliğiniz ve penisiline alerjiniz varsa, doktorunuz muhtemelen ilacı güvenli bir şekilde almanıza izin veren, duyarsızlaştırma adı verilen bir işlem gerçekleştirecektir.

Enfeksiyon tamamen geçmeden cinsel ilişkide bulunmamalısınız. Cinsel partnerleriniz de test edilmeli ve gerekirse tedavi edilmelidir.

Frengi olan bazı insanlar, ilk tedavilerinden birkaç saat sonra Jarisch-Herxheimer reaksiyonu adı verilen immün sistem reaksiyonuna sahiptir. Bu ateş, titreme, baş ağrısı, mide ve karın ağrısı, döküntü veya eklem ve kas ağrısını içerebilir. Bu sorunlar genellikle 24 saat içinde kaybolur.

Son olarak, eğer cinsel ilişkiden sonra karın karın ağrısı çekiyorsanız, ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer, diğer cinsel hastalıklar veya cinsel sağlık hakkında merakınız varsa, ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.