Sağlık Hocası

Folik Asit Nedir? Hamilelikte Folik Asit Neden Önemlidir?

18.09.2019
390
Folik Asit Nedir? Hamilelikte Folik Asit Neden Önemlidir?

Genel bakış

Folik asit, herkesin ihtiyaç duyduğu bir folat (B9 vitamini) şeklidir.Hamile kalmak istiyorsanız veya hamile iseniz, hamilelikte folik asit özellikle önemlidir.

Bu vitamin, doğmamış bebekleri ciddi doğum kusurlarına karşı korur.

Folik asiti vitaminlerden ve ekmek, makarna ve mısır gevreği gibi güçlendirilmiş gıdalardan alabilirsiniz.

Folat, yeşil yapraklı sebzeler, portakallar ve fasulye gibi gıdalarda doğal olarak bulunur.

Folik asit ve folat nedir?

   

Folik asit, insan yapımı folat formudur, yukarıda da söylediğimiz gibi bir B vitamini şeklidir. Folat ise doğal olarak bazı meyvelerde, sebzelerde ve kuruyemişlerde bulunur. Folik asit vitamin haplarında ve takviye edilmiş gıdalarda da bulunur.

Folik asit ve folat vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olur.

Kırmızı kan hücreleri vücudunuzun her yerine oksijen taşır. Vücudunuz yeterince kırmızı kan hücreleri yapmazsa, anemi gelişebilir. Anemi, kanınız vücudunuza yeterince oksijen taşıyamadığında ortaya çıkar, bu sizi solgun, yorgun veya zayıf yapar.

Ayrıca, yeterince B9 vitamini almazsanız, folat eksikliği anemisi adı verilen bir tür anemi gelişebilir.

Kadınlar neden folik asite ihtyiaç duyar?

Herkesin sağlıklı olması için B9 vitaminine ihtiyacı vardır. Ancak kadınlar için bu vitamin özellikle özellikle önemlidir. Bunun nedeni aşağıda sıralanmıştır.    

  • Hamilelik öncesinde ve hamilelikte folik asit: B9 vitamini, doğmamış çocukları nöral tüp defekti adı verilen ciddi doğum kusurlarına karşı korur. Bu doğum kusurları, hamileliğin ilk haftalarında, çoğu zaman bir kadın hamile olduğunu bilmeden önce meydana gelir. Bu vitamin ayrıca diğer doğum kusurlarını ve erken gebelik kaybını (düşük) önleyebilir.
  • Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına ve büyümesine yardımcı olarak kanı sağlıklı tutar. Yeterince B9 vitamini almamak, folat eksikliği anemisi adı verilen bir anemiye yol açabilir . Folat eksikliği anemisi, çocuk doğurma çağındaki kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Folik asit nasıl elde edilir?

B9 vitaminini aşağıda sıraladığımız iki şekilde alabilirsiniz.

  1. Yediğiniz yiyecekler sayesinde: Folat, ıspanak, fındık ve fasulye gibi bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunur. B9 vitaminini, ekmekler, makarnalar ve tahıllar gibi takviye edilmiş yiyeceklerde (“zenginleştirilmiş yiyecekler” olarak adlandırılır) bulunur.
  2. Bir vitamin olarak: Dünyanın birçok yerinde satılan çoğu multivitamin B9 vitamini içerir. Emin olmak için etiketi kontrol edin.

Hamilelikte folik asit neden önemlidir?

   

Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında yeterince B9 vitamini almazsanız, bebeğinizin nöral tüp defekti riski daha yüksektir.

Nöral tüp defektleri, omurgayı, omuriliği veya beyni etkileyen ciddi doğum kusurlarıdır ve ölüme bile neden olabilir.

Bunun nedenleri aşağıdakileri içermektedir:

  • Spina bifida: Bu durum, doğmamış bir bebeğin spinal sütunu, rahimdeki gelişim sırasında tam olarak kapanmadığında ve omuriliği açıkta bıraktığında meydana gelir. Sonuç olarak, bacakları ve diğer organları kontrol eden sinirler çalışmaz. Spina bifidalı çocuklar sıklıkla yaşam boyu engellidir. Ayrıca birçok ameliyat gerekebilir.
  • Anensefali: Bu, beynin ve kafatasının çoğunun veya tamamının rahimde gelişmediği anlamına gelir. Bu duruma sahip bebeklerin hemen hepsi doğumdan önce veya hemen sonra ölür.

Not: Hamilelikte kasık ve bel ağrısı ya da hamilelikte akıntı yazımız ilginizi çekebilir:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.