Sağlık Hocası

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

28.08.2019
248

Endometriozis, genellikle genç kadınlarda kendini gösteren, iyi huylu ve çoğunlukla ağrılı kronik bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan kadınlar genellikle karın ağrısı, regl dönemlerinde ağrı, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında acı duyarlar ve hamile kalmakta zorlanırlar.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Endometriozis (çikolata kisti) rahim astarını oluşturan dokuyu vücudunuzda bulunan diğer organlarla temas haline sokar. Bu, çoğu zaman alt karın bölgesinde ya da pelvis dediğimiz yerde bulunur, ama vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkabilir.

Bu hastalık olan kadınlarda cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı, gidip gelen ağrı ya da cinsel ilişki esnasında ağrı görülür. Bu kadınların hamile kalmakta zorlandığını rapor edebilir. Öte yandan, bu sorunu olan bazı kadınların hiçbir belirtisi de olmayabiliyor.

Endometriozisin üreme çağındaki kadınların %3 ila %10’unu etkilediği tahmin ediliyor. Endometriozis (çikolata kisti) sadece laparoskopi yapan bir doktor (genellikle bir doktorun kamera ile karın taraması yaptığı bir cerrahi ameliyat aleti) ve şüpheli bir doku örneği alarak teşhis edilebilir.

Bu nedenle endometriozisten etkilenen kadınların oranı farklı nedenlerle ameliyat olan kadınlar arasında farklılık göstermektedir. Çikolata kisti, kızlarda adet döngüsüne başlamadan önce nadir görülür, ancak pelvik ağrı ve ağrılı dönemleri olan genç kızlar da zaman zaman görülmektedir.

Endometriozis (çikolata kisti) nasıl oluşur?

Endometriozisin nasıl ve neden olduğuna dair çeşitli fikirler vardır. Bunlardan birisi, bir kadının adet döngüsüne girdiğinde rahmindeki kan ve dokuların bir kısmının fallop tüplerinden karın boşluğuna yayılmasıdır. Buna retrograd menstrüasyon denir.

Başka bir fikir ise rahim dışında vücuttaki bazı hücrelerin rahimle aynı hücrelere dönüşmesiyle değişebilir. Bu, baş parmak veya diz gibi olağan dışı bölgelerde endometriozis (çikolata kisti) için ortak bir açıklama gibi görünmektedir.

Bir başka olası açıklama, rahmin astarından gelen hücrelerin, kan damarlarından veya lenfatik sistemden diğer organlara ya da vücut bölgelerine gitmek için hareket etmesidir. Ayrıca, bu hastalık ameliyat sırasında da yayılabilir.

İlginçtir ki, neredeyse tüm kadınların bir dereceye kadar retrograd menstrüasyon derecesi vardır, ama sadece birkaç kadın çikolata kisti geliştirecektir. Bu, kadının bağışıklık sistemindeki farklılıklar nedeniyle de olabilir. Ayrıca, eğer yakın bir akrabada bu hastalık varsa, risk daha da artmaktadır. Bu nedenle bu durumun genetik olma ihtimali de yüksektir.

Endometriozis neden ağrı ile ilişkilidir?

Endometriozisi olan bir kadının adet döngüsü varsa, sadece rahim içindeki hücrelerden ve dokulardan değil, aynı zamanda rahim dışındaki hücrelerde ve dokularda da kanama olabilir. Kan, özellikle karın içindeki bu diğer organlarla temas ettiğinde, iltihaplanma ve tahrişe neden olabilir ve bazen ilişkiden sonra karın ağrısı yaratabilir.

Bu hastalık neden kısırlık ile ilişkilidir?

Kısırlık sorunu olan kadınların %20 ila 40’ında çikolata kisti bulunmaktadır. Bu hastalık doğurganlığı birkaç yolla bozuyor gibi görünmektedir. Birinci olarak, fallop tüplerinin bozulmasına neden olduğundan, ilişkiden sonra yumurtayı alamamaları durumudur. İkincisi ise yumurtalığın, yumurta, tüplerinin işlevini olumsuz etkileyebilecek şekilde iltihaplanmasıdır.

Endometriozis (çikolata kisti) belirtileri nelerdir?

Pelvik veya alt karın ağrısı yada adet dönemlerinde ağrı dahil olmak üzere ağrı, bu hastalığın en sık görülen belirtisidir. Kadınlar ayrıca cinsel ilişkiden de acı çekebilirler. Semptomlar genellikle periyodiktir.

Ağrı, adet döneminin hemen öncesinde veya sırasında daha kötüdür ve sonradan geçmeye başlar. Bu kadınlarda sürekli pelvik veya düşük karın ağrısı olabilir. Diğer semptomlar bağırsak ve mesane semptomlarını (bağırsak hareketlerinde ağrı, şişkinlik, kabızlık, idrardan kan gelmesi veya idrar yaparken ağrı gibi) ve muhtemelen anormal vajinal kanamayı içerir.

Endometriozis (çikolata kisti) nasıl tedavi edilir?

Bu hastalık için en uygun tedavi ilaçlardır. Bazı anti-enflamatuar ilaçlar, çikolata kisti ile ilişkili ağrıya yardımcı olabilir. Bazı doktorlar, ilgili ağrıya yardımcı olmak için bir kadının hormonlarına etki eden ilaçlar önerebilir.

Cerrahi, endometriozis tanısı konmasına yardımcı olmakla kalmaz, endometriozis tedavisinde de kullanılabilir. Cerrahi, endometriozu çıkarmak veya rahim dışındaki endometrioz lezyonlarını yakmak için kullanılabilir. Ayrıca zararlı dokudan kurtulmak için kullanılır, böylece yumurtalıklar ve tüpler pelvis içinde normal konumlarına geri dönebilir. Cerrahinin endometriozis ile ilişkili ağrı semptomlarını iyileştirebildiği ve kadınların hamile kalmasında yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Endometriozisi olan bir kadın hamile kalmakta zorlanıyorsa, hamile kalmasına yardımcı olabilecek farklı ilaçlar ve tedaviler de bulunmaktadır.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıda bulabilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.