Sağlık Hocası

Down Sendromu Nedir? Neden Olur? Down Sendromu Hakkında

Down sendromu, hücre bölünmesindeki bir hata nedeniyle; ekstra bir kromozom 21 ile sonuçlandığında meydana gelen genetik bir durumdur. Bu genetik durum, bir kişinin bilişsel becerisini ve fiziksel gelişimini etkileyebilir.

Down Sendromu Nedir? Neden Olur? Down Sendromu Hakkında

Genel bakış

Down sendromu, bebek ekstra (üçüncü) bir kromozom 21 kopyasıyla doğduğunda ortaya çıkar. Bu genetik bir bozukluktur, bir hastalık değildir.

Herkes gibi, Down sendromlu insanlar da görünüm, yetenek ve kişilik bakımından çeşitlilik gösterir. Ancak bu genetik bozukluk durumuna sahip olan birçok insanın paylaşabileceği bazı sağlık sorunları vardır.

Down sendromu neden olur?

Doktorlar bu genetik bozukluk durumunun nasıl ortaya çıktığını bilirler, ancak sebebini bilemezler.

Çoğu insanın vücut hücrelerinde 46 kromozom vardır. Down sendromlu kişilerin vücut hücrelerinde ekstra bir kromozom vardır. Bu fazla kromozonun olması tesadüfen olur – anne-babaların yaptığı hiçbir şey yüzünden değildir.

Hamileyseniz ve down sendromlu bir çocuğa sahip olmaktan endişe ediyorsanız, Down sendromu taraması ve teşhisi hakkında daha fazla bilgi almak için bir hastaneye başvurunuz.

Down sendromu olan insanlar için sağlık sorunları

   

Böyle bir genetik bozukluk durumunuz varsa, bazı sağlık problemleri için diğer insanlardan daha yüksek risk altındasınız demektir. Ayrıca daha güçsüz bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Bu, özellikle erken çocukluk döneminde daha sık hasta olabileceğiniz anlamına gelir.

Down sendromlu insanlar görme veya duyma sağlık sorunlarında daha yüksek risk taşır. Ayrıca bağırsak veya kalp hastalıkları, hipotiroidizm veya kemikleriyle ilgili problemleri olabilir.

Down sendromu olan herkes bir dereceye kadar öğrenme zorluğuna sahiptir. Açık konuşmanıza yardımcı olmak için konuşma ve dil terapisine ihtiyacınız olabilir .

Sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivite, bu genetik bozukluk sahibi kişiler de dahil olmak üzere dahil herkes için önemlidir. Böyle bir durumda daha yüksek risk altında olunan şeyler aşağıda sıralanmıştır:

Diş gelişimi de dahil olmak üzere sağlık sorunları için düzenli kontroller gerekebilir .

Down sendromu olan insanlar arasında, mutlu, sağlıklı ve önemli bir sosyal görevi ve bağımsız yaşamları olan birçok insan vardır. Ancak, çoğu insanın kabul ettiği türden bir yaşamı elde etmelerine yardımcı olmak için daha fazla desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Bu genetik bozukluk sahibi insanlar ve aileleri için sağlık profesyonelleriyle ilişki kurmanın önemi hakkındaki aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.