Sağlık Hocası

Diyette Bitter Çikolata Yemenin Bir Sakıncası Var mıdır?

Diyet ve bitter çikolata bir çelişki değildir. Aşağıdaki ipuçlarımızı uygulayarak, diyet yaparken bitter çikokatayı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Diyette Bitter Çikolata Yemenin Bir Sakıncası Var mıdır?

Genel bakış

Diyette bitter çikolata konusunu birçok insam merak ediyor. Çikolatayı seven ve aşırı kilo ile mücadele etmek zorunda olan herkes, çikolata tüketimi ile kilo veremeyeceğini düşünür. Ancak çikolata seçimine ve miktarına önem verirseniz, kontrollü bir şekilde yiyebilirsiniz.

Çikolatadan tamamen uzak durmak bir çözüm değildir. Çünkü çikolata için bastırılmış özlem birçok şeyden baskın gelebilir. Aşağıdaki ipuçlarımızla diyet yaparken ılımlı olarak bitter çikolata yiyebilir ve yine de kilo verebilirsiniz!

Diyette bitter çikolata yemenim püf noktaları

1- Yüksek kakao içerikli bitter çikolataları tercih edin

Bildiğiniz gibi, çikolata sizi mutlu ediyor. Ama çikolatanın kendisi değil, içerdiği kakaodan dolayıdır bu. Kakao, beynimizdeki antidepresanlar gibi çalışan bir madde olan salsolinol içerir. Salsolinol, mutluluk hormonu dopamin salınımını arttırır ve kendinizi mutlu hissetmenize neden olur.

2- Kakao içeriği ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir

   

Sütlü çikolatadaki kakao içeriği çok düşük olduğu için, özellikle diyette iken kakao içeriği en az yüzde 70 olan bitter çikolata tüketmeyi tercih etmelisiniz. Mutluluk hissi, bitter çikolatadaki yüksek kakao içeriğinden, kahverengi veya beyaz çikolatadan çok daha hızlı ve daha uzun ömürlüdür. Sonuç olarak, önemli ölçüde daha az çikolata tüketerek ciddi miktarda verim alırsınız.

3- Diyette bitter çikokata yerken ağzınızda eritin

Daima küçük bir parça bitter çikolata dilimini ağzınızda yavaşça eritin ve bir parça yedikten sonra bir ara verin. Vücudunuza çikolatayı sindirmek ve mutluluk hormonlarını serbest bırakmak için zaman verin. Bu aynı zamanda önemli ölçüde daha az çikolata yemeye yardımcı olur.

4- Diyette sadece bitter çikolata mı yemeli?

Bitter çikolata hayatınızdan çıkarmadan önce, farklı koyu çikolata türleri denemelisiniz. Bazı bitter çikolatlarda önemli ölçüde farklılıklar vardır. Eğer bu çikolatayı yemeyi reddiyorsanız, farklı çikolata türleri de yiyebilirsiniz. Ancak diğer çikolatalardaki içerik daha ağır olduğundan, özellikle diyet yaparken dikkat etmelisiniz.

5- Diyet yaparken bitter çikolata yemenin zamanı önemlidir

   

Akşamları TV’nin önünde zaman geçirirken çikolata yemek çok çekicidir. Ancak böyle bir şeyi pek faydalı bulmuyorun. Çikolatanın fiziksel aktivite öncesinde, sırasında veya kısa bir süre sonra tüketilmesi daha iyidir. Çikolata vücuda çok fazla enerji verir. Vücut bu enerjiyi doğrudan fiziksel aktivite ile kullanmazsa, enerji depoları (glikojen depoları) dolar. Enerji depoları dolduğunda, vücut fazla enerjiyi yağ yastıklarında depolamaya başlar ve buda diyette başarısızlığa neden olabilir.

Fiziksel güç harcadıktan sonra, enerji depoları boştur. Dahası, vücut bir süre enerji yakmaya devam eder. Bu yüzden böyle zamanlardan sonra tereddüt etmeden biraz diyette bitter çikolata yiyebilirsiniz.

Sabah veya kalktıktan sonra da çikolata tüketimi için iyi bir zamandır.

6- Diyette alışverişe çıkmadan önce bitter çikolata yeyin

Temel olarak, boş bir mideyle alışverişe çıkmamalıyız, çünkü gereksiz alımlarla alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor. Buna bağlı olarak, süpermarketteki bazı yiyecekleri gördüğümüzde dayanamıyoruz ve daha fazla alıyoruz.

Alışveriş öncesi bitter çikolata tüketimi, bu istek duymayacağınız ve daha az şey satın alacağınız anlamına gelir.

Ek olarak, alışverişin kendisi fiziksel aktivite ile de ilişkilidir. Bunun öncesinde çikolata yerseniz, kalori yakılabilir. Alışverişe çıkmadan önce bir parça çikolata yemek de, doğrudan kalori yakma açısından bakıldığında, TV izlerken akşamları çikolata yemekten daha iyi bir zamandır.

Diyette bitter çikolata ile zayıflama

   

Diyet yaparken çikolata yemek konusunda birçok diyetisyen çekinmektedir. Ama aslında normal çikolata kadar lezzetli olan kalorisi azaltılmış bir sürü çikolata vardır.

Mesela diyabetik çikolatalarda şeker, ksilitol, maltitol veya laktitol gibi şeker ikameleri ile değiştirilir. Yağ içeriği normaldir ancak çok daha az karbonhidrat vardır.


Son olarak, diyetlerle ilgileniyorsanız, muhteşem diyet tariflerimiz de ilginizi çekebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.