Sağlık Hocası

Dalak Büyümesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

27.11.2019
56

Splenomegali olarak da bilinen dalak büyümesi, kendi başına bir hastalık değildir. Bu genellikle başka bir sorunun belirtisidir.

Dalak Büyümesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Dalak büyümesi (splenomegali), dalağınız genişlediğinde ortaya çıkan bir durumdur. Ayrıca dalak genişlemesi olarak da adlandırılır.

Dalak, lenfatik sisteminizin bir parçasıdır. Bağışıklık sistemine beyaz kan hücrelerini depolayar ve antikorların oluşturulmasına yardımcı olur.

Bu organ vücudunuzun sol tarafında, göğüs kafenizin altında bulunur. Ayrıca dalak, aşağıdaki işlemlerden sorumludur:

 • Antikor kaplı bakterilerin filtrelenmesi
 • Eski kırmızı kan hücrelerinin yeniden işlenmesi
 • Hemoglobin içinde demir geri dönüşümü

Dalağınız vücudunuzun enfeksiyonla mücadelesinde son derece önemlidir çünkü iki tip beyaz kan hücresinin kaynağıdır. Bunlar, B hücreleri ve T hücreleridir. Beyaz kan hücreleri vücudunuzu bakteri ve enfeksiyonlardan korur.

Dalak, genellikle yumruğunuzun büyüklüğü kadardır, ancak bazı durumlarda çok daha büyük olabilir.

Dalak büyümesi nedenleri

Bir dizi hastalık ve durum dalak büyümesine neden olabilir. Mononükleoz gibi enfeksiyonlar, bu durumun en yaygın nedenleri arasındadır. Siroz gibi karaciğerinizle ilgili sorunlar ve kistik fibrozis, büyümüş dalağa neden olabilir.

Bu durumun bir başka olası nedeni de romatoid artrit hastalığıdır. Bu durum lenf sisteminin iltihabına neden olabilir. Dalak lenf sisteminin bir parçası olduğundan, bu iltihaplanma dalağın genişlemesine neden olabilir.

Dalak büyümesinin diğer potansiyel nedenleri arasında aşağıdakiler vardır:

 • Sıtma
 • Hodgkin hastalığı
 • Lösemi
 • Kalp yetmezliği
 • Siroz
 • Dalaktaki veya dalağa yayılmış diğer organlardaki tümörler
 • Viral, bakteriyel veya paraziter enfeksiyonlar
 • Lupus hastalığı veya romatoid artrit gibi inflamatuar hastalıklar
 • Orak hücre hastalığı

Dalak büyümesi belirtileri

Büyük bir dalağı bulunan bazı kişiler hiçbir belirti yaşamaz ve bu durum yalnızca rutin bir fizik muayene sırasında keşfedilir. Çok zayıfsanız, genişlemiş dalağınızı cildinizde hissetmeniz mümkün olabilir.

Büyümüş bir dalağın yaygın bir belirtisi, dalağın bulunduğu karın bölgesinin sol üst kısmında ağrı veya rahatsızlık hissidir.

Ayrıca az miktarda yedikten sonra doygunluk hissi yaşayabilirsiniz. Bu genellikle dalak, mideye bastırdığı noktaya kadar genişlediğinde gerçekleşir.

Dalağınız diğer organlara baskı yapmaya başlarsa, dalağa giden kan akışını etkilemeye başlayabilir. Bu dalağınızın kanınızı düzgün şekilde filtreleyememesine neden olabilir.

Dalağınız çok büyürse, kanınızdan çok fazla kırmızı kan hücresi almaya başlayabilir. Yeterli kırmızı kan hücresine sahip olmamak anemi olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir.

Dalağınız genişlemesinin bir sonucu olarak yeterince beyaz kan hücresi oluşturamazsa, enfeksiyonları daha sık da yaşayabilirsiniz.

Nasıl teşhis edilir?

Dalak büyümesi en çok fizik muayene sırasında farkedilir. Doktor, daha önce yapılmış bir teşhis nedeniyle büyümüş bir dalak arar ya da hastayı başka sebeplerden dolayı muayene ederken tesadüfen teşhis eder.

Sol alt kaburgaların altında bulunan konumu sayesinde, aşırı derecede zayıf olan bazı insanlar hariç, normal bir dalak genellikle fiziksel muayenede hissedilmez. Dalak büyüdükçe, karnın sol üst tarafından göbek deliğine doğru büyür.

Bazı durumlarda doktor, dalağı daha iyi hissetmek için hastadan sağ tarafına dönmesini isteyebilir.

Obez kişilerde büyük bir dalak farkedilmeyebilir.

Dalak büyümesi tedavisi

Büyümüş dalağınızı tedavi etmek için doktorunuzun altında yatan nedeni tedavi etmesi gerekir.

Büyümüş dalağınızın nedeni bir enfeksiyon ise, doktorunuz enfeksiyona neden olan organizmaya bağlı olarak size antibiyotik reçete edebilir.

Dalak büyümesine neden olan enfeksiyon bakterilerden kaynaklanıyorsa, antibiyotik yardımcı olabilir. Bir virüs enfeksiyonunuza neden olmuşsa, antibiyotiklerin yardımı olmaz.

Ciddi durumlarda, doktorunuz dalağınızı çıkarmanızı önerebilir, buna da splenektomi denir.

Dalağınızı çıkardıktan sonra normal, sağlıklı bir yaşam sürmek tamamen mümkündür.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.