Sağlık Hocası

CYBH Testi (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Testi) Hakkında Her Şey

03.10.2019
149

CYBH testi, cinsel yolla bulaşan hastalıkları teşhis etmek için kullanılan bir yöntemdir. Cinsel ilişkiyle alakalı enfeksiyon geçirdiğini düşünen her insan, bu testi yaptırmalıdır.

CYBH Testi (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Testi) Hakkında Her Şey

Genel bakış

Çoğu insan CYBH testi olmadan cinsel yolla bulaşan hastalık geçirip geçirmediğini bileceğini düşünüyor ama bu yanlıştır.

Gerçek şu ki, herhanfi bir insan CYBH’ye sahip olabilir, ancak belirti veya semptomları yoktur. Veya kolayca göz ardı edilebilecek hafif işaretleri olabilir. Bu nedenle “hastalık” teriminin enfeksiyon ile yer değiştirmesi başlıyor. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olup olmadığını bilmenin tek yolu CYBH testi olmaktır.

Test konusunda birçok insanın kafası karışık durumdadır. Örneğin, yıllık tıbbi muayenenizin, özellikle doktorunuzun cinsel olarak aktif olduğunuzu bilmesi durumunda, CYBE testi düşündüğünüzü ona açıkça söyleyebilirsiniz. Gerçek şu ki, bazı doktorlar düzenli kontroller için geldiğinizde bazı enfeksiyonları test edebilir, bazıları siz istemediğiniz sürece herhangi bir test yapmaz.

Korunmasız cinsel ilişkide bulunduysanız, yeni bir partneriniz (veya birden fazla partneriniz varsa) veya herhangi bir nedenden dolayı bir enfeksiyona maruz kaldığınızdan endişe duyuyorsanız, CYBH testi konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Bu testler;  klamidya, bel soğukluğu ve diğer cinsel hastalıkları kolayca teşhis edebilir.

CYBH testi nerede yapılır?

Doktorunuzla testler hakkında konuşabilirsiniz. Doktor size neler yapmanız ve yapmamanız gerektiğini söyleyecektir ve ilgili yerlere yönlendirecektir.

CYBH testi nasıl yapılır?

Test yaptırmak hızlı ve kolay olabilir. Ne için test edildiğine bağlı olarak, doktorunuz bir kan örneği alabilir, bir doku örneği alabilir veya bir bardağa işemenizi isteyebilir ve bu sayede CYBH testi yapabilir. Bu kadar kolay! Hangi cinsel yollan bulaşan hastalık konusunda sizi nelerin beklediğini öğrenmek için aşağıdakileri okuyunuz.

1- Klamidya

Test nasıl yapılır? Genital bölge veya idrar örneğini alınarak test edilir.
Bilmeniz gerekenler: Oral veya anal anal yolla cinsel ilişkide bulunduysanız, doktorunuza bunu da bildirin. Bu bölgeler enfekte olabilir.

2- Bel soğukluğu (gonore)

Test nasıl yapılır? Bu da yine genital bölgeden doku veya idrardan örnek alınarak CYBH testi yapılır.
Bilmeniz gerekenler: Doktorunuza nasıl bir cinsel ilişkide bulunduğunuzu ve şüphelendiğiniz durumları aktarınız.

3- HIV

Test nasıl yapılır? Ağız içinden kan testi veya pamuklu çubukla doku örneği alınır.
Bilmeniz gerekenler: Gizli ve isimsiz test seçenekleri birçok klinikte mevcuttur.

4- Frengi

Test nasıl yapılır? Kan testi veya bir boğazdan alınan örnek ile test yapılır.
Bilmeniz gerekenler: Doktorlar, tüm hamile kadınların sifiliz için test edilmesini önerir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.