Sağlık Hocası

Crohn Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

30.08.2019
238

Crohn hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı olarak bilinen bir grup rahatsızlığın parçasıdır. Bu hastalık yaygın olarak ince bağırsağın alt kısmını etkiler, fakat başka yerlerde de bulunabilir.

Crohn Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Crohn hastalığı, bağırsakların iltihaplandığı ve ülser olduğu kronik (uzun süreli) otoimmün bir hastalıktır. Ülseratif kolit ile birlikte bu hastalık, inflamatuvar bağırsak hastalığı olarak bilinen bir grup hastalığın parçasıdır .

Hastalık en sık ince bağırsağın alt kısmını etkiler, ancak kalın ya da ince bağırsakların herhangi bir yerinde, mide, yemek borusu veya hatta ağızda oluşabilir. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık 15 ve 30 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır..

Crohn hastalığı, bağırsakların normal işlevine çeşitli şekillerde müdahale edebilir ve aksatabilir. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Şişirmek, kalınlaştırmak veya bağırsak içinde geçiş yolunun tıkanmasına yol açabilecek yara dokusu oluşturmak
 • Bağırsak duvarının derin katmanlarını tutabilen ülserler geliştirmek
 • Besinleri sindirilen enzimlerden emebilme yeteneğini kaybettirmek
 • Bağırsakların bir kısmından bağırsağın başka bir kısmına veya bağırsaktan mesane veya vajina ve hatta deri gibi yakındaki dokulara anormal geçiş yolları oluşturmak

Crohn hastalığı nedenleri

Crohn hastalığının nedeni bilinmemektedir. Birçok faktörün, gastrointestinal sistemde bağışıklık sisteminin anormal bir tepkiye neden olduğuna inanılmaktadır.

Genetik (kalıtım) durumunun hastalık sürecinde rol oynadığı bulunmuştur. Bağırsak sorunu olan hastaların birinci derece akrabalarının (anne, baba, kız kardeşi veya erkek kardeşi) hastalığı geliştirme olasılığı ortalamaya göre biraz  daha fazladır.

Bu hastalığı hastalığı olan bir kardeşin olması, hastalığın genele kıyasla otuz kat artması demektir.

Crohn hastalığı belirtileri

Bu hastalığa sahip olan insanlar şiddetli semptomlar ve ardından haftalarca veya yıllarca sürebilen belirti dönemleri geçirir. Maalesef, belirtilerin ne zaman meydana geleceğini veya semptomların ne zaman döneceğini söylemenin bir yolu yoktur.

Crohn hastalığının semptomları, bağırsakta hastalığın nerede ortaya çıktığına ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Genel olarak belirtiler aşağıdakileri içermektedir:

 • Kronik ishal
 • Rektumda kanama
 • Kilo kaybı
 • Ateş
 • Karın ağrısı ve hassasiyet
 • Sağ alt karın bölgesinde kitle veya dolgunluk hissi
 • Gecikmiş gelişim ve yetersiz büyüme (çocuklarda)

Crohn hastalığı komplikasyonlarına bağlı olarak başka semptomlar gelişebilir. Örneğin, rektal alanda fistülü (anormal geçiş yolu) olan bir kişi rektum çevresinde ağrı ve akıntı geçirebilir. Crohn hastalığının diğer komplikasyonları aşağıda sıralanmıştır:

Nasıl teşhis edilir?

Crohn hastalığını teşhis etmek için çeşitli testler kullanılmaktadır. İlk olarak, doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Bu bilgi faydalıdır, çünkü Crohn hastalığı, bağırsak hastalığı ile birinci dereceden akrabası olan kişilerde daha yaygındır. Sonra fizik muayene tamamlandıktan doktor aşağıdaki bazı testlerin yapılmasını isteyebilir:

 • Endoskopi: Rektum ve kolonun içini görüntülemek için rektuma esnek, ışıklı bir tüp (endoskop adı verilir) yerleştirilir. Test için küçük bir doku örneği de alınabilir.
 • Kan testleri: Doktor, anemi belirtileri veya yüksek beyaz kan hücresi sayımı arayacaktır. Bu, vücutta iltihaplanma veya enfeksiyon olduğu anlamına gelir.
 • Baryum X-ışını: X-ışınları üst veya alt bağırsaktan alınır. Baryum ince bağırsak ve kolonun astarını kaplar ve doktorun herhangi bir anormallik görmesini sağlayan bir röntgende beyaz olarak görünür.
 • BT taraması: Enflamasyonun ne kadar yaygın olduğunu ve ne kadar şiddetli olduğunu gösteren karın röntgeni çekilir. Ayrıca diğer organlardaki lezyonları da tanımlamaktadır.

Crohn hastalığı tedavisi

Crohn hastalığının tedavisi hastalığın ne kadar şiddetli olduğuna ve nerede olduğuna bağlıdır. Hastalık bazen kendi başına tepkimeye girebildiği için, belirli bir tedavinin etkili olup olmadığını belirlemek her zaman mümkün değildir. Bu hastalık aktif olduğunda, tedavi, iltihabı kontrol altına almayı, hastanın diyetindeki eksiklikleri düzeltmeyi ve ağrı, ishal ve ateş gibi semptomları hafifletmeyi amaçlar.

İlaçlar genellikle bu hastalığın tedavisinde ilk adımdır. Beslenme sıkıntısı olan hastalar için, takviyeler sıklıkla reçete edilir.

Hastalığı tedavi edemese de, bazen semptomları ilaçlara cevap vermeyen hastalarda ameliyat gerekir. Cerrahi, bağırsaktaki delikleri (delikleri), tıkanmaları veya kanamayı düzeltebilir. Ne yazık ki, Crohn hastalığı sıklıkla iltihaplı kısmın çıkarıldığı bölgeye geri döner. Ameliyata karar vermeden önce doktorunuzla mümkün olan tüm seçenekleri konuşmalısınız.

Bu hastalığın tedavisinde, hastalık uzun süre tepkimeye girse bile sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek çok önemlidir. Bunu düzenli olarak egzersiz yaparak ve sağlıklı bir diyetle başarabilirsiniz. Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak semptomların geri dönmesini de önleyebilir. Araştırmalar, sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre Crohn hastalığı geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.