Sağlık Hocası

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hakkında Önemli Bilgiler

28.08.2019
354

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı, birçok nedenden dolayı olabilir. Nedenler arasında pozisyon seçimi, yumurtalık kisti, enfeksiyon ve vajinal kuruluk sayılabilir.

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hakkında Önemli Bilgiler

Genel bakış

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yaşıyorsanız, muhtemelen bunun ne olduğunu ve bunu nasıl durduracağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Açıkçası, herhangi bir karın rahatsızlığı berbat olsa da, özellikle de zevkli olması gereken bir şeyden sonra acı ikiye katlandığında oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı nedenleri

Bir kadın doğum uzmanı olan Dr Minkin, ilişki sonrası ağrı olarak düşünebileceğiniz şeyin aslında “düşük pelvik ağrı” olduğunu açıklığa kavuşturmak için çalışmaktadır.

Bunun sebebi cinsel ilişkili ile ilgili ağrı karın bölgesinde değil, vajinaya yakın yerlerde olma eğilimindedir, ancak insanlar bunu karın boşluğu bölgesindeki acı olarak yorumlayabilir.

Öyleyse, bu durum neden oluyor? Bunun sebeplerini aşağıda sıraladık:

1- Pozisyon seçimi

   

Hastalar cinsel ilişkiden sonra ağrı hakkında yukarıda ismini söylediğimiz doktoru gördüklerinde, doktor ilk önce en çok hangi pozisyonda çalıştıklarını sorar.

Misyoner veya köpek pozisyonu sonrası daima ağrınız varsa, derin penetrasyon nedeniyle olabilir.

Ne yapılmalı?
Önce reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları denemelisiniz. Doktor, “Cinsel ilişkiden bir saat önce bir veya iki tane almak bazı kadınlar için çok faydalı olabilir” diyor.

Ayrıca kovboy ya da yüz yüze gibi üstte olduğunuz bir pozisyonu denemenizi ve neler olacağını tespit etmenizi önerir.

Kilit nokta, penetrasyonun derinlik ve sıklığı üzerinde kontrol sahibi olacağınız bir pozisyon seçmektir. Bazı doktorlar ise pozisyon seçiminde daha klasik ve düz olmanızı tavsiye edecektir.

2- Endometriozis

   

Bazı doktorlara göre ağrınız, endometriozis rahim (rahim astarı rahim dışına doğru büyüdüğünde) meydana geliyor. Bu doktorlar, cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişkiden sonra karın veya kasık ağrısı durumunun en sık görülen belirtilerinden biri olduğunu söylüyor.

Pelvisin şiddetli bir endometriozis formuna sahipseniz, pelvik bölgede yoğun yapışıklıklar olabilir. Cinsel ilişki sırasında derin penetrasyon şiddetli ağrıya neden olabilir, çünkü tüm organlarınız birbirine yapışır.

Ancak endometriozis iltihaptan ağrıya neden olduğundan, bu adezyonlar olmadan da acı çekebilirsiniz.

Ne yapılmalı?
Uygun tedavi için doktorunuza başvurmalısınız. Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı olsa da, doktorunuz size genel olarak vajinal ağrılarla olan geçmişinizi soracaktır. Adetlerinizle ağrınız var mı? Ağır kanıyor musun? Cinsel işki sonrası ağrı durumu her zaman mı oluyor?

Daha sonra pelvisinizi incelemek için ultrason veya laparoskopi önerebilir. Doktorlar, endometriozisin kesin teşhis konmasının tek yolunun bu olduğunu söylüyor.

Tedavi için, doktorunuz muhtemelen doğum kontrol hapları veya bazı endometriozis ilaçları yazacaktır.

Entometriozis hakkında daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

3- Yumurtalık ya da pelvik kisti

   

Birçok kadın, bir kerede veya başka bir zamanda yumurtalık kistleri (yumurtalıkta veya yüzeyinde sıvıyla dolu keseler) vardır. Bunların birçoğu zararsızdır ve yaklaşık bir ay sonra tedaviye gerek olmadan kaybolur.

Ancak bazıları büyümeye başlar ve ağrı sebebi olabilir. Bu kistler diğer kistlere göre oldukça farklıdır.

Bazı doktorlar, bir pelvik kistin önceki cerrahi operasyonlardan elde edilen adezyon ceplerinden veya büyük ihtimalle pelvik bölgede sıvının toplandığı bir enfeksiyondan kaynaklanabileceğini söylemektedir.

Doktorlara göre bu durum da cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yapmaktadır.

Ne yapılmalı?
Doktorunuz problemi tespit etmek için bir ultrason muayenesi yapacaktır. Sonrasında ise kistleri çıkarmak için laparoskopiye ihtiyacınız olabilir.

4- Geçmişte enfeksiyonla ilgili veya iltihaplı bir durum

   

Normalde vajinanızda bulunan veya bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktan kaynaklanan vajinal enfeksiyon, vajinanızdan uterus gibi hastalıklar yumurtalıklarınıza yayılabilir.

Bu enfeksiyonlar o kadar ciddi olmasa da, size ağrı ve pelvis ağrısı verebilir. Bu acı oldukça sabittir ve ilişki bunu daha da şiddetli hale getirebilir.

Ne yapılmalı?
Karın ağrısı
nın nedeni eğer sadece bir enfeksiyon ise, doktorunuz size antibiyotik reçete edebilir. Bunun haricinde doktorunuz uygun görürse, size başka ilaçlar da yazacaktır.

5- Vajinal kuruluk

   

Doktorlar, bazı doğum kontrol ilaçlarının kuruluğa neden olabileceğini ve daha yüksek östrojen hormonunun yardımcı olabileceğini söylüyor. Menopoza giriyorsanız eğer, muhtemelen bunun sebebi de budur.

Ne yapılmalı?  Eczaneden size yardım etmesini söylerseniz, size uygun yağ ya da krem verecektir. Bu işe yaramazsa, doktorunuzla beraber farklı tedavi yöntemleri aramalısınız.


Son olarak, yukarıda saydıklarımızın dışındaki birçok sebepten dolayı ilişkiden sonra karın ağrısı yaşayabilirsiniz. O yüzden vakit kaybetmeden doktora başvurmakta fayda vardır.

Ayrıca, cinsel sağlık hakkındaki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıda bulabilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.