Sağlık Hocası

Böbrek Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

26.08.2019
366

Böbrek ağrısı yanlarda veya sırtta hissedilir. Genellikle sırt ağrısı ile karıştırılır. Böbrek ağrısına böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu, yaralanma veya böbrek kanseri neden olabilir.

Böbrek Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Böbrek ağrısı, hastalıktan veya böbreğe zarar gelmesinden kaynaklanan ağrı anlamına gelir. Böbrek ağrısını veya rahatsızlığı üst karnınızdan, yan veya sırtınızdan donuk, tek taraflı bir ağrı olarak hissedebilirsiniz.

Ancak bu bölgelerdeki ağrı her zaman böbreklerinizle ilgili olmayabilir.

Böbrekleriniz, karnınızın arka tarafında, alt kaburgalarınızın altında, omurganızın her bir tarafında bulunur.

Böbrek ağrısına neden olan çoğu durum yalnızca bir böbreği, yani bahsettiğimiz bölgenin sağ veya solunu etkiler. Ateş ve idrar belirtileri sıklıkla böbrek ağrısına eşlik eder.

Böbrekler ağrısı nedenleri

Böbrekler kanı süzdükleri, idrar oluşturdukları ve üreterler olarak adlandırılan tüplerden vücuttan attıkları için, bu bölgelerden herhangi birinin problemi ağrıya neden olabilir.

Böbrek ağrısının daha yaygın nedenlerinden bazıları aşağıda başlıklar halinde verilmiştir:   

1- Böbrek taşları

Böbrek taşları, vücutta minerallerin veya kimyasal atıkların birikmesinden oluşur. Taşlar bir kum tanesi kadar küçük veya bir inciden daha büyük olabilir.

Eğer taşlar küçüklerse, vücuttan dışarı çıkabilirler. Bununla birlikte, daha büyük taşlar idrar yolunda sıkışabilir ve idrarın geçmesini önleyebilir. Her iki durumda da şiddetli böbrek ağrısı ortaya çıkabilir.

2- İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, İdrar yolu boyunca herhangi bir yerde, idrardan sonra geride bırakılan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon. Belirtileri ateş, ağrılı idrara çıkma, bulanık idrar ve genel halsizlik olabilir.

3- Böbrek enfeksiyonu

Bir mesane enfeksiyonundaki bakteriler böbreklere yayıldığında böbrek enfeksiyonu meydana gelir. Diyabetli veya idrar yolunda tıkanıklığı olan kişilerin böbrek enfeksiyonu geçirmesi daha olasıdır.

Kronik vakalarda, idrar yolundaki bazı problemler idrarın mesaneden böbreklere kadar geriye doğru akmasına neden olarak tekrarlanan enfeksiyonlara ve muhtemelen kalıcı böbrek hasarına neden olur.

4-Polikistik böbrek hastalığı

   

Sıvı dolgulu keselerin (kistler) böbrekler içinde geliştiği kalıtsal bir hastalıktır. Kistler genişledikçe, böbrekler büyür ve sonunda işlev yapma yeteneklerini kaybedebilir ve böbrek ağrısı gerçekleşebilir.

5- Yaralanma veya travma

Böbrek bölgesine gelen herhangi bir güçlü darbe veya kör güç (temaslı spor veya kaza gibi), böbreklerde yırtılma veya başka fiziksel hasara neden olabilir.

Bu tür olaylar ayrıca böbreklerdeki normal kan akışının bozulmasına da neden olabilir. Akut (ani) böbrek yetmezliği böbrek travmasından kaynaklanabilir.

6- Böbrek kanseri

Renal hücreli karsinom, en sık görülen böbrek kanseri türüdür. Genellikle, 60’lı veya 70’li yaşlarda insanları etkiler, nadiren 50 yaşın altındaki çocuklarda görülür.

Eğer bu durum ortaya çıkarsa , idrarda kan, sırtın hemen altında veya yanında sürekli bir ağrı ve bir yumru gibi semptomlar görülebilir.

7- Böbrek yetmezliği

   

Bazen böbrek ağrısı durumunun nedeni, böbrek yetmezliğine ve bazen de akut böbrek yetmezliğine bağlıdır. Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için, ilgili içeriği okuyunuz.


Not: Böbrek nakli sonrası oluşan ağrı çoğu zaman normal bir durumdur.

Böbrek ağrısı belirtileri

Böbrek ağrısına eşlik eden belirtiler çoğu zaman aşağıdakileri içerir:

 • İdrardan kan gelmesi
 • Bulanık idrar
 • İdrar yaparken ağrı hissi
 • Gereğinden fazla idrara çıkma ihtiyacı
 • Midem bulantısı ve bazen eşlik eden kusma
 • Kabızlık
 • İshal
 • Ateş
 • Yorgun hissetmek
 • Baş ağrısı

Ne zaman doktora görünmeliyiz?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla aynı gün görüşmelisiniz:

 • Sırt ağrısı, karın ağrısı veya yanında sürekli, hafif veya şiddetli bir acı olduğunda
 • Ateşin, vücut ağrın ve yorgunluğun olduğunda
 • Son zamanlarda idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizde

İdrarda kan olursa, ani ve şiddetli böbrek ağrısı gelişirse, acil hastaneye gitmekte fayda vardır.

Böbrek ağrısı tedavisi

   

Böbrek ağrısının tedavisi bu ağrıya hangi faktörlerin sebep olduğuna bağlıdır. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını kontrol etmek için bir idrar testi yaptırmanızı isteyebilir.

Ayrıca, ağrıya neyin neden olduğunu bulmak için ultrason veya bilgisayarlı tomografi taraması gibi görüntüleme testleri yaptırmanız gerekebilir. Sağlık hizmeti sağlayıcınız ağrınıza neyin neden olduğunu bulduğunda, sizin için doğru tedaviyi önerebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıda bulabilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.