Sağlık Hocası

Bilgisayarlı Tomografi (BT Taraması)

03.12.2019
36
Bilgisayarlı Tomografi (BT Taraması)

Genel bakış

Bilgisayarlı tomografi (BT taraması), vücudunuzun içini fotoğraflayan tıbbi bir işlemdir.

Örneğin, bir kaza sırasında iç yaralanmalar olduğunda tıbbi durumların teşhisine yardımcı olur ve doktorların tıbbi tedaviyi planlamasına yardımcı olur.

BT taraması nedir?

BT taraması, vücudunuzun üç boyutlu görüntülerini oluşturan bir tür röntgendir. Makine etrafınızda dairesel şekilde hareket eder ve vücudunuzun çok ince dilimlerinin röntgenini çeker. Bu, vücudunuzun çok ayrıntılı görüntülerinin geliştirilmesine olanak sağlar.

BT taraması ne zaman kullanılır?

Aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:   

  • Tümör (beyin tümörü gibi)veya enfeksiyon gibi birçok farklı durumu teşhis etmek ve izlemek için
  • Ciddi bir kazadan sonra yaralanmaları aramak için
  • Cerrahi veya radyoterapi gibi tedavileri planlamaya yardımcı olmak için
  • Anormal anatomiyi teşhis etmek için
  • Biyopsi yapan doktorlara rehberlik etmek içim

Vücudunuzun herhangi bir kısmı taranabilir ve ortak alanlar arasında kafa, göğüs, karın ve pelvis bulunur. Kemiklere, kan damarlarına, yumuşak dokuya (örneğin kas) ve organlara (örneğin beyin) bakmak için de bu tarama kullanılabilir.

BT taraması durumunda olası riskler

1- Kontrast boyaya alerjik reaksiyon

Bazı BT taramaları, belirli yapıların gösterilmesine yardımcı olmak için kontrast madde adı verilen özel bir boya enjeksiyonunu gerektirir.

Bu boyada, genellikle kızarıklık veya kaşıntıyla sonuçlanan küçük bir alerjik reaksiyon riski vardır. Kontrast madde alerjiniz olduğunu biliyorsanız, doktorunuza söylemelisiniz.

2- Radyasyona maruz kalma

   

Modern BT tarayıcıları kanserle bağlantılı bir tür radyasyon olan x-ışınları kullanır. Taramalar diğer görüntüleme türlerinden daha fazla radyasyon üretirken, bu radyasyonun riskleri BT taraması ihtiyacına karşı dengelenmelidir. Riskleri en aza indirmek için, BT taramaları yalnızca gerektiğinde kullanılmalıdır.

Daha fazla risk altındaki insanlar arasında genç insanlar ve tekrar tekrar tarama yapmış kişiler vadır. Tıbbi olarak gerekli olmadığı sürece bu insanlarda BT taramalarından kaçınılır.

Sonuçlar ne anlama gelir?

Radyolog, görüntülerde herhangi bir tümör, kan pıhtısı, kırık veya diğer anormal durumlar görmediyse BT tarama sonuçları normal, yani sorunsuz olarak kabul edilir.

Bilgisayarlı tomografi taraması esnasında herhangi bir anormallik teşhis edilirse eğer, bulunan anormallik türüne bağlı olarak başka testlere veya tedavilere ihtiyaç duyulabilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.