Sağlık Hocası

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 10 Faydası

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 10 Faydası

Genel bakış

Bıldırcın yumurtasının faydaları konusuna geçmeden önce bıldırcın hakkında kısa bir bilgi verelim.

Bıldırcın yumurtası yabani bıldırcın kuşundan elde edilir. Bıldırcınlar hızlı hareket eder ve durum gerektiriyorsa hızlı uçuşa da çıkabilirler.

Bu yumurta, tavuk yumurtasından daha küçük ve daha hafiftir ve yumurtasının kabukları noktalara sahiptir. Bıldırcın yumurtasının besin değeri, bulacağımız gibi tavuk yumurtasından çok daha fazladır.

Bıldırcının yumurtasının faydaları

Bıldırcın yumurtasının 10 mıhteşem faydasını aşağıda başlıklar halinde sıraladık:

1- Zengin besin kaynağıdır

   

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasından daha besleyici ve sağlıklıdır. Bu yumurta, günlük olarak önerilen protein gereksiniminden daha verimli olan %13 protein içerir. Bıldırcın yumurtası özellikle %140’ı Thiamine (B1 Vitamini) ile B vitaminleri bakımından zengindir. Bu miktar yine tavuğun %80 tiamin değerinden daha fazladır.

2- Öksürüğü önler ve astıma iyi gelir

Bıldırcın yumurtası birçok koşulu tedavi eder, öksürük ve astım tedavisinde etkilidir. Pek çok eski uygarlık sedef hastalığı ve egzamayı tedavi etmek için bıldırcın yumurtası sarısı kullanmıştır. Bıldırcın yumurtasının faydaları, bıldırcın yumurtası özü kapsülleri piyasaya sürüldüğünde daha net bir şekilde anlaşılmıştır.

3- Bazı hastalıkların riskini azaltır

Vücudunuzun potasyum sayısının düşük olması, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, artrit, felç, kanser ve sindirim bozuklukları gibi bazı hastalıkların riskini beraberinde getirir. Yani, bu potasyum seviyelerini korumak için bıldırcın yumurtası yiyebilirsiniz. Bıldırcın yumurtası iştah açıcı gelmiyorsa bıldırcın yumurtası özü kapsülleri de deneyebilirsiniz.

4- Kan oluşumunu destekler

   

Bıldırcın yumurtası demir bakımından zengindir. Demir, sadece bağışıklığı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda organlarınızı, dokularınızı ve vücudun diğer kısımlarını oksijenlendirmeye de yardımcı olan temel bir mineraldir. Demir ayrıca kan sağlığınızı artıran RBC oluşumunu da uyarır. Bu yumurta, kan için yararlı olan potasyum içerir.

5- Bağışıklığı güçlendirir

Bıldırcın yumurtası ayrıca mide rahatsızlıklarının uzak durmasına yardımcı olur. Bıldırcın yumurtası vücudunuzun bağışıklık sistemini geliştirir. Ayrıca hafızayı ve beyin aktivitesini arttırır. Yüksek demir içeriğiyle bıldırcın yumurtası ayrıca vücudunuzdaki hemoglobin seviyesini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzda oluşan toksik bileşik ve metalleri de temizler.

6- Mesane taşını önler

Bıldırcın yumurtası, böbrek, karaciğer ve safra kesesi sağlığınızı iyileştirmek için iyidir. Ayrıca mesane ve böbrek taşlarının büyümesini de engeller ve parçalarının bozulmasına yardımcı olur. Yumurtalar mesane taşlarının parçalanmasına yardımcı olan Lecithin bakımından zengindir.

7- Libidoyu güçlendirir

   

Bıldırcın yumurtası besinlerle doludur. Fosfor, proteinler ve vitaminler, bunlardan bazılarıdır. Bu hayati besinler libidonuzu güçlendirir.

8- Saç kalitenizi artırır

Bıldırcın yumurtası saçlarınız için iyidir. İçinde bulunan besinler saçınızı yumuşatırken düzleştirir ve güçlendirir. Uzun, parlak ve güçlü saçlar istiyorsanız, diyetinize bu yumurtayı eklemeyi düşünmelisiniz.

9- Anti-enflamatuar etkiye sahiptir

Bıldırcın yumurtası; eklem ağrıları, kronik öksürük ve bronşit durumlarından muzdarip herkes için ideal bir besin haline getiren güçlü anti-enflamatuar ajanlardır. Bu yumurtanın anti-alerjik eğilimi aynı zamanda anti-enflamatuar özelliklerini de arttırır.

10- Tavuk yumurtasına alerjisi olanlara iyi gelir

   

Tavuk yumurtalarına alerjisi olan insanlar için bıldırcın yumurtası mükemmel bir alternatif olabilir. Tavuk yumurtası, aşırı kaşınma, kusma, mide ağrısı ve bulantı gibi reaksiyonlara neden olabilir.

Bıldırcın yumurtası alerjiye neden olmaz ve tavuk yumurtasından daha az alerjene sahiptir. Aslında, bu yumurta yukarıda da yazdığımız gibi ayrıca anti alerjik özellikler de gösterir. Bu, içlerinde bulunan ovomukoid adı verilen özel bir proteinden kaynaklıdır.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.