Sağlık Hocası

Beyin Tümörü Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

11.09.2019
180

Beyin tümörü, beyin dokusunda, kafatasında, beyin etrafında, hipofiz veya pineal bezde oluşan anormal hücrelerin herhangi bir kütlesi veya kontrolsüz büyümesidir.

Beyin Tümörü Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genel bakış

Beyin tümörü, sinir sisteminin hücrelerinden ortaya çıkabilen ciddi bir durumdur. Bununla birlikte, bazen diğer organların tümörleri de beyne bir şekilde yayılır. Hücrelerin büyüme düzenine bağlı olarak, tümörler sağlıklı beyin dokusundan az ya da çok farklıdır. Kesin tanı için tümör dokusunun bir nöropatolog tarafından işlenmesi gerekir. Bazı tümörler için, sadece cerrahi tedavi yeterli değildir. Ek olarak kemoterapi  veya radyasyonun kullanıldığı zamanlar da vardır.

Beyin tümörleri neden olur?

Beyin tümörü gelişiminde muhtemelen birkaç faktör vardır. Genetik bir yatkınlığa ek olarak, tam olarak bilinemeyen bazı faktörler de vardır. Örneğin, kanser hastası olan ve bir süre sonra iyileşen insanlar, gelecekte bir beyin tümörüyle karşı karşıya kalabilirler.  Beyin tümörü ayrıca, örneğin cilt kanseri gibi, zaten var olan bir tümör süresinin uzantısı olarak da ortaya çıkabilir.

Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

Her insanın beynindeki tümörlerin büyüme ve gelişme biçimi farklıdır, bu yüzden belirtiler de kişiden kişiye oldukça farklı olabiliyor. Semptomlar esas olarak tümörün nerede başladığına bağlıdır.
Olası belirtiler aşağıda sıralanmıştır:


  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Kişilik değişiklikleri
  • Felç
  • Epileptik nöbetler
  • Bulanık görme
  • Konuşma bozuklukları

Nasıl teşhis edilir?

Bir beyin tümörü şüphesi varsa, beynin görüntülenmesi başlatılmalıdır. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), beynin en doğru gösterimi için özellikle uygundur. Kontrast madde yönetimi ile tamamlanmaktadır. Özel sekanslarla, beynin farklı fonksiyonel alanları ve ilişkili yolları da görüntülenebilir (fonksiyonel MR / traktografi). Böylece, bir tümörün beyindeki önemli alanlarla olan konumsal ilişkisi görselleştirilebilir.

MRG’de tümöre dair şüpheli bir yapı ortaya çıkarsa, bir biyopsi daha fazla netlik sağlayabilir. Önceden planlama yapıldıktan sonra, beyinden birkaç milimetreye kadar küçük bir doku örneği alınabilir. Bu, çoğu durumda bir tümörün kesin tip teşhisini sağlamak için yeterlidir.

Beyin tümörü nasıl tedavi edilir?
Beyin tümörleri için en önemli tedavi  cerrahidir. Ameliyat sırasında, cerrah tümörü olabildiğince tamamen çıkarmaya çalışır. Cerrahiye ek olarak, radyoterapi de önemli  bir rol oynar ve aynı zamanda bir kemoterapi bazı durumlarda uygun olabilir.

Ek olarak, daha birçok tedavi seçeneği vardır. Bazıları hala klinik denemelerde test edilmekte, bazıları ise ek olarak kullanılabilmektedir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.