Sağlık Hocası

Bel ve Kasık Ağrısı (Sakroiliak Eklem Ağrısı) Neden Olur? Nasıl Geçer?

28.08.2019
312

Bel ve kasık ağrısı nedeni, genellikle sakroiliak eklem ağrısı denilen bir sorundan kaynaklanır. Bu ağrı en çok bel, kalça ve kasıklarda hissedilir. Ağrının nedeni, omurga ve kalça arasındaki eklemin hasar görmüş olmasıdır.

Bel ve Kasık Ağrısı (Sakroiliak Eklem Ağrısı) Neden Olur? Nasıl Geçer?

Genel bakış

Bel ve kasık ağrısı durumunun çoğu zaman sebebi sakroiliak eklem ağrısı denilen bir sorundur. Bahsi geçen ağrı bel, kalça ve kasıklarda hissedilir. Ağrının nedeni, omurga ve kalça arasındaki eklemin hasar görmesi veya yaralanmasıdır. Bu ağrı, fıtıklaşmış disk veya kalça problemi gibi diğer durumları da taklit edebilir.

Ağrının sebebini belirlemek için doğru teşhis koymak önemlidir. Semptomları yönetmek için önce fizik tedavi, gerilme egzersizleri, ağrı kesiciler ve eklem enjeksiyonları kullanılabilir. Eklemi eritmek ve ağrının önüne geçmek için bazen cerrahi operasyon gerekebilir.

Sakroiliak eklem ağrısı nedir?

Sakroiliak, eklemleri bölge kemikleri ile sakrum arasında bulunmaktadır ve omurgayı kalçaya bağlar. İki eklem destek sağlar ve yürürken ve kaldırırken enerji kaybının paylaşımında büyük rol oynar.

Güçlü bağlar ve kaslar sakroiliak eklemlerini desteklemektedir. Normal vücut esnekliğini korumak için eklemde az miktarda hareket bulunur. Yaşlandıkça kemiklerimizde artrit olur ve bağlar sertleşir. Kıkırdak yıprandığında, kemikler birbirine sürtünerek bel ve kasık ağrısı durumuna neden olabilir. Sakroiliak eklemi, sıvıyla dolu bir eklemdir. Bu tip bir eklem, zarar görürse veya düzgün hareket etmiyorsa bir takım ağrıya neden olabilecek sinir uçlarına sahiptir.

Bel ve kasık ağrısı, yaralanma derecesine ve nedenine bağlı olarak hafif ila şiddetli arasında değişmektedir. Bazen bu ağrılar aniden ortaya çıkar ve genellikle birkaç gün ila haftalar arasında iyileşir. Kronik sakroiliak eklem ağrısı üç aydan fazla devam edebilir. Her zaman hissedilebilir veya belirli aralıklarla daha da kötüleşebilir. Bazı hastalar buna ek olarak karın ağrısı da yaşadıklarını söylerler.

Sakroiliak eklemden kaynaklı bel ve kasık ağrısı neden olur?

   

Sakroiliak eklem, sakral iliak eklemi olarak da adlandırılır. Sıkı ligamanlar alt omurgayı pelvise bağlar. Sakroiliak eklem, güçlü tutma aparatı nedeniyle sadece hafifçe hareket eder, ancak kaza veya yanlış duruş sonucu bu durum bozulabilir. Sakroiliak eklemdeki en ufak yer değiştirmeler bile şiddetli bel ve kasık ağrısı durumuna neden olabilir. Sakroiliak eklemin tıkanması, spor sırasında veya bir kazada ani bir kuvvet etkisinden kaynaklanabilir.

Sakroiliak eklemde, aşınma belirtileri, hamilelik sırasında sempatizinin gevşemesi, pelvik halka instabilitesi veya ankilozan spondilit nedeniyle ağrı oluşabilir. Sakroiliak eklemin kasları aşırı kullanıldığında bel ve kasık ağrısına neden olabilir.

Sakroiliak eklemdeki diğer ağrı nedenleri arasında enfeksiyonlar, fıtıklaşmış diskler, kırık kemikler, kalça bozuklukları ve ayrıca stres yer alabilir.

Sakroiliak eklem hastalığı nasıl teşhis edilir?

Nedenini belirlemek için çeşitli tanı yöntemleri kullanılır. İlk olarak, detaylı bir tıbbi konsültasyon ve bir doktor tarafından yapılan fizik muayene, zaten olası bir neden için ilk ipucuyu verebilir. Fizik muayene sadece sakroiliak eklem için tipik testler yapmakla kalmayacak, aynı zamanda siyatik sinirin olası katılımını gösteren testler yapacaktır.

Kural olarak, sakroiliak eklemden kaynaklı bel ve sırt ağrısı tanısı bir kan testi değildir. Bununla birlikte, ankilozan spondilit şüphesi varsa, doktor laboratuvar muayenesi düzenleyecektir. Endikasyonları, zaten erken yaşta kronik sırt ağrısı olabilir. Ek olarak, bir bilgisayarlı tomografinin yanı sıra bir X-ışını muayenesi de fıtıklaşmış diskleri saptayabilir.

Bel ve kasık ağrısı nasıl geçer?

   

Fiziksel egzersiz, sakroiliak eklem hastalığından kaynaklı bel ve kasık ağrısının başarılı tedavisi için önemli bir şeydir. Etkilenenlerin şikâyetleri olsa bile, bu egzersizi yapmak onları rahatlatacaktır. Sakroiliak eklem, egsersiz seansları sırasında özel egzersizlerle dengelenir ve rahatlar.

Ayrıca, infiltrasyon tedavisi doktor tarafından yapılabilir. Bu tedavide lokal anestezikler adı verilen anestezik ilaçlar doğrudan ağrının köküne enjekte edilir. Böylece ağrı reseptörleri kapanır. Ek olarak, bazı antienflamatuar ve analjezik ilaçlar enjekte edilebilir.

Banyolar, kaplamalar, ısı yamaları veya kızılötesi lambalarla yapılan ısı uygulamaları tedaviyi etkin bir şekilde destekler. Bel ve kasık ağrısı nedenleri siyatik alanındaysa, semptomları hafifletmek için sıcak uygulamalar da yararlıdır.

Yeni bir sakroiliak eklem hastalığı genellikle iyi bir şekilde tedavi edilebilir. Semptomlar daha uzun bir süredir eşlik ediyorsa veya geçip tekrar başlıyorsa tedavi daha da zorlaşır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.