Sağlık Hocası

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

04.09.2019
252

Bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan bakteriyel bir enfeksiyondur. Penis, anüs, vajina veya ağız gibi bakteriler vücuttaki herhangi bir açıklığa girdiğinde bu durum gerçekleşebilir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Bel soğukluğu (gonore) hem erkekleri hem de kadınları enfekte edebilen cinsel yolla bulaşan bakteriyel bir enfeksiyondur. Bu hastalık en çok üretra, rektum veya boğazı etkilemektedir. Bu enfeksiyon çok kolay yayılabilir ve genellikle cinsel ilişkide bulunduğunuz insan tarafından bulaşır.

Bel soğukluğu nedenleri

Yukarıda da söylediğimiz gibi, bu hastalık bir bakterinin neden olduğu enfeksiyonel bir durumdur. Anüs, cinsel organ veya ağızdaki bakteriler gibi vücuttaki herhangi bir açıklıktan girdiğinde meydana gelebilir.

Kadınlarda en sık görülen enfeksiyon bölgesi rahim ağzıdır. Erkeklerde enfeksiyon en sık idrar yolunda başlar, mesaneden vücudun dışına idrar taşıyan tüptür bu.

Bel soğukluğu belirtileri

   

Kadınlardaki belirtiler: Çoğu kadının genellikle semptomları yoktur ancak bazı durumlarda olabilir. Kadınlarda belirtiler kendini gösterdiğinde, genellikle aşağıdakileri içerir:

 • Cinsel organdan olağandışı akıntı (beyaz veya sarı olabilir)
 • Alt karın, bel veya kasık ağrısı
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma
 • Regl dönemi öncesi kanama
 • Boğaz enfeksiyonu ve ağrısı

Erkeklerdeki beliriler: Erkeklerdeki semptomlar genellikle aşağıdakileri içermektedir:

 • Cinsel organdan beyaz veya sarı akıntı
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma (yanma hissi şiddetli olabilir)
 • Boğaz enfeksiyonu veya ağrısı

Nasıl teşhis edilir?

   

Bel soğukluğu (gonore) olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza başvurmakta fayda vardır. Bu tip bir hastalık olup olmadığını belirlemek için sizi muayene edecek ve gerekirse testler yapacaktır.

Muayenenin bir parçası olarak, kadınlara genellikle pelvik muayene yapılır. Doktor test için rahim ağzından bir sıvı örneği alır.

Erkeklerde ise doktor cinsel organdan bir sıvı örneği alır. Enfeksiyonun boğazınızda veya anüsünüzde olup olmadığını görmek için ayrıca bir boğaz veya anal muayene yapabilir.

Test sonuçlarının laboratuardan geri gelmesi için birkaç gün beklemeniz gerekebilir. Ayrıca hastalığı tespit etmek için idrar testi de isteyebilir.

Bel soğukluğu (gonore) ve klamidya, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında sıklıkla birlikte görülür. Bu nedenle her ikisi için de test aynı testler ve tedaviler kullanılabilir.

Ayrıca, daha detaylı olarak cinsel yolla bulaşan hastalık testleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bel soğukluğu tedavisi

   

Bu hastalık, doktorunuzun reçete ettiği antibiyotiklerle, ağızdan veya başka bir şekilde alınan ilaçlarla tedavi edilebilir. Size ve partnerinize, yani ikinize de bulaştığından, ikinizinde de tedavi olmasında fayda vardır.

Belirtiler kaybolsa bile ilacınızı almaya devam etmelisiniz. Ayrıca, hastalığınızı tedavi etmek için asla bir başkasının ilacını almamalısınız. Bunu yaparak, enfeksiyonu tedavi etmeyi zorlaştırabilirsiniz.

Nasıl önlenir?

Yukarıda da anlaşıldığı üzere, bel soğukluğu (gonore) tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bununla birlikte, bazen hastalar antibiyotiklere dirençli hale gelmeye başlıyor ve böyle olunca da tedavisi zorlaşıyor. Bu nedenle, enfeksiyonun önlenmesi daha da büyük önem taşıyor.

Bu hastalığı önlemek için aşağıda sıraladıklarımızı uygulayabilirsiniz:

 • Enfekte olduğunu bildiğiniz biriyle ilişkiye girmemelisiniz.
 • İlişki sırasında daima kondom kullanmalısınız.
 • Sadece bir kişiyle ilişkiye girmelisiniz ve düzenli kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Not: Konuyla alakalı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.