Sağlık Hocası

Behçet Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Behçet hastalığı, kan damarlarına zarar veren kronik bir enflamatuar hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri ağız ve genital yaraları, eklem ağrısını ve göz iltihabını içerir.

Behçet Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Behçet hastalığı, kan damarlarına zarar veren kronik bir inflamatuar durumdur. Belirtileri ağız ve genital yaraları, eklem ağrısı ve göz iltihabını (üveit) içerir. Hastalık en çok Akdeniz havzasında, Orta Doğu’da ve Uzak Doğu’da bulunur.

Behçet hastalığı (veya sendromu), vaskülitin (kan damarlarının iltihaplanması veya şişmesi) neden olduğu kronik bir inflamatuar durumdur ve hem arterlere hem de venlere zarar verir.

Behçet hastalığı nedenleri

Behçet hastalığı otoimmün bir hastalık olabilir, bu da vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi sağlıklı hücrelerinin bazılarına saldırdığı anlamına gelir. Genetik ve çevresel faktörlerin rol oynaması muhtemeldir.

Behçet hastalığının belirti ve semptomlarının kan damarlarının (vaskülit) iltihaplanması nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Bu durum, vücudun her yerine zarar veren her büyüklükteki damarları ve içerebilir

Birkaç gen diziliminin hastalıkla ilişkili olduğu bulunmuştur. Bazı araştırmacılar bir virüs veya bakterinin, bu hastalığı tetiklediğini düşünmektedir.

Kimlerde görülür?

   

Bu hastalık tüm dünyada görülür. En çok Akdeniz havzasında ve Orta Doğu’da (100.000 nüfus başına 300 vaka) ve Uzak Doğu’da (100.000 nüfus başına yaklaşık 15 vaka) yaygındır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde daha az yaygındır (100.000 nüfus başına yaklaşık 7 vaka).

Erkekler ve kadınlar aynı oranda etkilenir. Hastalık her yaşta gelişebilir, ancak en sık 20 ile 30 yaşları arasında başlar.

Behçet hastalığı belirtileri

Behçet hastalığının temel belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

 • Ağız ve/veya genital bölgede sürekli devam eden yaralar
 • Cilt ve eklem ağrısı (sakroiliak eklem ağrısı gibi)
 • Gözlerde iltihaplanma

Bu hastalıktan; beyin, sinirleri, akciğerler (nadir), bağırsak yolu ve böbrekler de etkilenebilir. Hastalığın vücutta nerede başladığı her kişi için değişmektedir

Vaka durumlarında hastalarda genellikle aşağıdakiler gözlenmektedir:    

 • Ağız yaraları tüm hastalarda bir anda ortaya çıkar. Genellikle tekrarlayan (geri gelmeye devam eden) ve bir şeydir ve ağrılıdır. Behçet hastalığı olan hemen hemen tüm hastaları etkilerler.
 • Genital yaralar ağız yaralarına benzer ve ağrılı olabilir, fakat ağız yaraları kadar yaygın değildir. Erkeklerde skrotum (testislerin torbası) üzerinde ve kadınlarda vulva (dış genital organlar) üzerinde olabilirler.
 • Göz iltihabı ağrıya, bulanık görmeye, ışığa duyarlılığa, gözyaşlarına veya göz kızarıklığına neden olabilir. Behçet hastalığı görme kaybına bile yol açabilir.
 • Deri problemleri behçet hastalığının sık görülen bir belirtisidir. Sivilce gibi veya hassas, bozuk para şeklinde nodüller veya sığ, derin ve ağrılı olabilen ülserler gibi görünebilir.
 • Eklem ağrısı sık görülür. En sık etkilenen bölgeler ayak bilekleri, dizler, dirsekler ve kalçalardır.
 • Damarların iltihaplanması bu bölgelerde pıhtılaşmaya ve damarların tıkanmasına veya kapanmasına neden olabilir. Bu ciltte yüzeysel damarları (yüzeye yakın) etkileyebilir.
 • Beyindeki ve sinir sistemindeki iltihap, baş ağrısı, ateş, oryantasyon bozukluğu, zayıf dengeye veya felce bile neden olabilir.
 • Gastrointestinal sistem özellikleri, ağız ve genital bölgede görülenlere benzer lezyonlardan kaynaklanan dışkıda kan veya karın ağrısını içerir.
 • Akciğerler veya böbrekler gibi diğer organlar ve büyük damarlar (aort gibi) zaman zaman hasar görebilir.

Nasıl teşhis edilir?

Behçet hastalığını teşhis edebilecek tek bir laboratuvar testi yoktur. Teşhis genellikle oral ülserlerin ne sıklıkla geri geldiğine ve ayrıca yukarıda belirtilen diğer özelliklerden bazılarına dayanarak yapılır.

Tanı koymak için, ağızda yaralara neden olan ve lupus hastalığı, Crohn hastalığı (bağırsakların enflamatuar bir durumu) ve diğer vaskülit formları gibi behçet hastalığını taklit edebilen diğer hastalıkların ekarte edilmesi gerekir.

Behçet hastalığı tedavisi

   

Behçet hastalığını tedavi etmek için hastalığın şiddetine bağlı olarak farklı ilaçlar kullanılır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • İltihabı ve bağışıklık fonksiyonunu baskılayan ilaçlar
 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olan ilaçlar
 • Bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçlar
 • Son zamanlarda, ağız yoluyla alınan bir ilacın behçet hastalığında ağız ülseri kontrolünde etkili olduğu bulunmuştur.

Behçet hastalığında prognoz

Behçet hastalığı, tedaviden bağımsız olarak kaybolabilecek ve tekrar ortaya çıkabilen kronik bir hastalıktır. Bu bazen tedavinin ne kadar iyi çalıştığını söylemeyi zorlaştırır.

Behçet hastalarının çoğu, bu süre zarfında bir takım semptomlarla başa çıkacak olsalar da, dolu bir yaşam sürdürürler.

Ölüm, behçet hastalığı vakalarının yaklaşık yüzde 4’ünde gerçekleşir.Ölüm nedenleri en sık bağırsak delinmesi, felç ve genişlemiş, zayıflamış kan damarlarının (anevrizmalar) yırtılmasıdır.


Not: Bu hastalık hakkında ilgili videoyu izlemek için aşağıya bakabilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.