Sağlık Hocası

Bebek Yağının Saça Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 8 Faydası

Bebek Yağının Saça Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 8 Faydası

Genel bakış

Bebek yağının saça faydaları elbette vardır. Bebek yağı insan yapımı mineral yağdır. Petrol jeli gibi, bebek yağı da rafine edildiğinde artık kalan bir yan üründen üretilir. Bebek yağı, cilt bakımı ve diğer güzellik kullanımları için de işe yaramaktadır.

Bebek yağının saça faydaları gerçekten var mıdır?

Bebek yağı üreticilerine göre, bu mineral yağ dermatolog testinden geçirilmiş ve hipoalerjeniktir. Bu, çoğu insanda alerjik cilt reaksiyonuna neden olmayacak ılımlı bir formül olduğu anlamına gelir.

Ek olarak, bebek yağı parabenler, ftalatlar, boyalar ve kokular gibi zararlı kimyasallar da içermez. Klinik olarak bebeklerde kullanım için güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Yani, saçınıza uygulamak istiyorsanız, bunu yapmak da kesinlikle güvenlidir.

Bebek yağının saça faydaları

   

Doğal bitkisel yağlardan farklı olarak, bebek yağının saça faydalası hakkında henüz tıbbi bir araştırma yapılmamıştır. Bununla birlikte, bazı benzer yararları olabileceği hakkında genel bir kabul vardır. Bebek yağının faydaları aşağıda sıralanmıştır:

1- Saçınızı nemlendirir

Bebek yağının “ıslak ciltte 10 kat daha fazla nem” eklediği iddia ediliyor.

Bebek yağı ciltte bir engel oluşturur. Bu buharlaşma yoluyla nem kaybını önler. Benzer şekilde, saçınıza bebek yağı sürmek her manikürü kapatır.

Bu, saçınızı kuruturken ve şekillendirirken doğal neme kilitlenir. Ayrıca rüzgar ve güneşin etkisinden dolayı saçlarınızdaki nem kaybını korumaya yardımcı olur.

2- Kuru saç derilerine iyi gelir

Kuru bir saç derisi oldukça rahatsız edici olabilir ve kepek oluşumuna neden olabilir. Bu saç köklerine zarar verebilir ve saç büyümesini yavaşlatabilir. Sağlıklı bir kafa derisi size daha güçlü, daha pürüzsüz ve daha sağlıklı görünen bir saç kazandırır.

Saç derisinin nemlendirilmesi kuruluk ve pul oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Yağlar ciltte diğer nemlendiricilere göre daha uzun süre kalır. Bunu denemek istiyorsanız, saçınızı yıkamadan önce saç derinizi ve saç köklerinizi bir bebek yağı seansı uygulayın.

3- Kafa derisi sorunlarına iyi gelir

   

Bebek yağı ve diğer mineral yağlar, beşik kapağı gibi bebeklerde kafa derisi sorunlarını tedavi etmek için iyi bir seçenek olabilir. Bu kafa derisi tahrişi kepek gibidir.

Kuru ve pullu cildi gevşetmek ve çıkarmak için bebeğinizin saç derisine bebek yağı masajı yapın. Benzer şekilde, bebek yağı da çocuklar ve yetişkinlerde kepeklenmeyi önlemeye ve gidermeye yardımcı olabilir.

4- Daha güçlü saçlar çıkarır

Saçlar gözeneklidir, yani içinde çok küçük delikler vardır. Bu, saçın çok fazla su emebileceği anlamına gelir.

Saçın gerilmesi veya çekilmesi ve saç boyası gibi kimyasal işlemlerin kullanılması da saça zarar verir.

Saçınızı şampuanlamadan önce bebek yağının ön işlem olarak kullanılması, daha az gözenekli olmasına yardımcı olabilir. Bu, saçın daha az su emmesi, saçları daha güçlü hale getirmesi ve kırılmasını, dolaşmalarını ve dökülmelerini önleyeceği anlamına gelir.

5- Saçı düzeltir

   

Bebek yağının saça bir diğer faydası da, saçları daha pürüzsüz tutmak için yeni yıkanmış saçınıza az miktarda bebek yağı sürebilmenizdir. Bebek yağı her saç manikürünü kapatır. Bu, kurutma işleminden veya diğer şekillendirme araçlarından kaynaklanan ısı hasarını önlemeye yardımcı olur.

Duş sonrası saç bakımı olarak bebek yağının kullanılması saçın daha pürüzsüz, parlak ve daha az kabarık görünmesine yardımcı olur.

6- Saçlarınızı korur

Bir havuzda yüzmeye gitmeden veya spa küveti kullanmadan önce saçınıza bebek yağı sürebilirsiniz. Yağ, saçlarınızı ve saç derinizi sudaki klor gibi kimyasallardan korur.

7- Saçınızı şekillendirmede yardımcı olur

Saçı şekillendirmek ve sabit kalmasını sağlamak için az miktarda bebek yağı kullanabilirsiniz. Saç jölesi ve saç spreyinin aksine, bebek yağı saçları sertleştirmez veya kabuk yapmaz.

8- Sizi bitlerden korur

   

Bebek yağı yetişkinlerde ve çocuklarda saç biti tedavisine yardımcı olabilir. Saç derisini ve saçı kökten uca bebek yağı ile kaplayın ve yıkamadan önce en az 8 saat bekletin.

Bebek yağı bit ve yumurtalardan kurtulmaya yardımcı olur. Baş biti tedavisi için spesifik bir kimyasal ile birleştirildiğinde daha da etkilidir.

Bebek yağı saçlara nasıl uygulanır?

  1. Yaklaşık 2 ila 4 yemek kaşığı bebel yağını bir kaseye koyun.
  2. Mikrodalga fırınına yerleştirin ve sadece 10 ila 15 saniye hafifçe ısıtın.
  3. Bebek yağını kafa derinize parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak uygulayın. Yavaş yavaş her yere yayılmasını sağlayın.
  4. Saç uçlarını yağın geri kalanıyla örtün. Saçın daha kuru veya zarar görmüş bölgelerine daha çok odaklanın.
  5. Başınızı ve saçınızı bir havlu veya duş başlığıyla örtün.
  6. Bebek yağı maskesini gece boyunca veya birkaç saat boyunca saçınızda bırakın.
  7. Saçınızı şampuanla dikkatlice yıkayın. Tüm bebek yağının alındığından emin olun.
  8. Saçınızı kurutun ve şekillendirin!

Riskler nelerdir?

Her türlü yağda olduğu gibi bebek yağı da cilt gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu, kafa derinizi tahriş edebilir. Ayrıca yağ, saç çizginize veya alnınıza girerse sivilceye yol açabilir. Çok fazla bebek yağı kullanmak saçınızı yağlı hissetmenize de neden olabilir.

Bebek yağını saçınızdan dikkatlice yıkamalısınız. Sıcak su ve bol miktarda şampuan kullanın. Bebek yağının alındığından emin olmak için saç derinize ve saça masaj yapın. Doğal olarak yağlı saçlara sahipseniz iki kez şampuan yapmanız gerekebilir.

Bebeğin yağını saçınızı patlatmak olarak kullanıyorsanız, sadece birkaç damla uygulayın.

Bebek yağını saçlara uygularken alerji konusunda dikkatli olun

   

Bebek yağı bazı insanlarda alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Cildinizde bebek yağı kullanmadan önce bir yaptırmanız gerekebilir. Hassas cildiniz varsa bu özellikle önemlidir.

Dirseğinizin içine az miktarda bebek yağı sürün ve 24 saat bekletin. Kızarıklık, kaşıntı veya cilt tahrişi olup olmadığını kontrol edin.

Bebek yağı gözlerinizi tahriş edebilir. Kaşlarınızda ve kirpiklerinizde kullanmaktan kesinlikle kaçının. Yüzünüze veya gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın.


Not: Saçkıran ve kellik hakkında bebek yağının herhangi bir işe yaradığına dair henüz herhangi bir araştırma yapılmamıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.