Sağlık Hocası

B12 Vitamini Eksikliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

31.10.2019
56

B12 Vitamini eksikliği genellikle halk arasında yorgunluktan depresyon ve demansa kadar birçok hastalık ve duygudurum bozukluğunun nedeni olarak suçlanmaktadır. Özellikle etsiz beslenmede ve gastrointestinal sistem hastalıkları olan kişilerde B12 vitamini eksikliği sık görülür. B12 vitamini eksikliğinin belirtileri, nedenleri, tedavisi ve önlenmesi hakkında aşağıda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

B12 Vitamini Eksikliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

B12 vitamini eksikliği durumunda neler olacağına dair hepimizin bazı düşünceleri vardır. Televizyon reklamlarında, haber bültenlerinde veya dergilerde olsun: Bazen B12 vitaminini ile dünyanın bütün hastalıklarını iyileştirebileceğini düşünebiliriz.

Uyku bozukluklarından kronik yorgunluğa ve kansere kadar, B12 vitamin eksikliğinin neden olduğu durumların listesi değişmektedir. Ayrıca, zihinsel ve fiziksel olarak formda kalmak konusunda da rolü olduğunu düşünürüz. Bütün bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış değillerdir.

B12 vitamini neden önemlidir?

Sadece küçük miktarlarda ihtiyacımız olsa da, B vitaminleri arasında B12 vitamini vücutta sayısız işlemlere katılır. En önemlileri arasında kesinlikle genetik bilginin yeniden üretilmesi (DNA sentezi), hücre ve kan oluşumu, hayati folik asit aktivasyonu ve hücrelerin enerji santrallerinde enerji üretimi, mitokondri vardır.

B12 vitamini ayrıca yağ metabolizmasında ve sinirlerin sağlıklı çalışması için özel bir rol oynar. Aynı zamanda haberci maddelerin, yani hormonların ve nörotransmiterlerin oluşumunda da rol oynar.

B12 vitamini eksikliği nedenleri

B12 vitamini eksikliğinin en yaygın nedeni etsiz beslenmedir. Çünkü bu vitamin neredeyse sadece hayvansal gıdalarda bulunur. Özellikle hayvansal gıdanın iç kısımlarında ve organlarda (karaciğer gibi) bulunur. Et ve süt gibi şeylerde de şeylerde de bulunur.

Bu vitamin eksikliğinden en fazla etkilenen risk grupları veganlardır.

B12 vitamini eksikliği belirtileri

Bu vitaminin eksikliği belirtileri genellikle uzun yıllar süren kalıcı eksiklikten sonra ortaya çıkar. Çünkü karaciğerde o kadar çok B12 vitamini sağlıklı insanlarda depolanır ki bu yaklaşık üç sene idare edebilir.

Belirgin vitamin eksikliğinin en belirgin semptomu, belirli bir anemi formunun, zararlı aneminin (B12 vitamini eksikliği anemisi) neden olduğu yorgunluk ve solgunluktur. Kanama eğilimindeki artış, trombosit sayısının azalmasından, enfeksiyonlara duyarlılığın ve zayıflığın eksikliğinden kaynaklanan artmış beyaz kan hücrelerinin oluşumunun yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Sinir sisteminin bozuklukları, ellerde, ayaklarda ve uzuvlarda karıncalanma, duygusal bozukluklar ve sınırlı hareketlilik gibi şeylerle karakterizedir. İleri düzeyde eksiklik olması durumunda felce bile yol açabilir.

Düzgün kırmızı bir dil ve dil yanı sıra mukoza zarlarında göze çarpan sık yaralanmalar B12 vitamini eksikliği için endikasyonlardır. Bu aynı zamanda iştahsızlık ve açıklanamayan kilo kaybı için de geçerlidir.

Sinirlere ve habercilerin üretimine olan etkisi nedeniyle, B12 vitamini eksikliği de demans benzeri kafa karışıklığına ve depresyona giden zihinsel yeteneklerin azalmasına etki eder. Bu vitaminin eksikliği şiddetli ise şiddetli anksiyete, halüsinasyonlar, paranoya ve sanrılar gibi zihinsel belirtiler mümkündür.

Bütün bu semptomlar Bu vitaminin eksikliğini gösterebilir. Ancak bu zorunlu değildir. Doğru bir teşhisi ancak bir doktor koyabilir.

B12 vitamini eksikliğine neden olan hastalıklar

B12 vitamininin yiyeceklerden salınması çok karmaşık bir süreçtir. Pankreas, mide mukozası ve ince bağırsak önemli rol oynar. Bu süreçte, B12 vitamini ilk olarak midede bağlı proteinlerden ayrılır. Aktarım proteini haptocorrin daha sonra B12 vitaminini daha ince ince bağırsaklara taşır. Orada daha önce gastrik mukozanın pariyetal hücrelerinde oluşan içsel faktöre bağlanır. Bu bileşik şimdi, B12 vitamininin hücrelere ve organizmaya girdiği bazı intrinsik faktör yerleştirme bölgelerini (reseptörleri) kaplar.

Bu etkileşim; hastalıklar, arızalar veya mide ameliyatları tarafından rahatsız edilirse, vücut sıklıkla B12 vitamini aktif maddelere hidroksokobalamin, adenosilkobalamin ve metilkobalamin’e dönüştüremez. Bu nedenle, B12 vitamini eksikliği özellikle mide, bağırsak veya pankreas hastalıkları olan kişilerde yaygındır. Özellikle yaşlılarda kronik gastrit böyle bir duruma neden olabilir.

Hamilelikte B12 vitamini

Hamilelik ve emzirme döneminde, B12 vitaminine olan ihtiyaç önemli ölçüde artar. Bu aynı zamanda sigara içenler ve alkolikler ve aşırı stresli insanlar için de geçerlidir.

B12 vitamini eksikliği tedavisi

B12 vitamini tedavisi için eksiklik ilaç ve diyet takviyeleri şeklinde çeşitli B12 vitamini preparatlarıdır. Hangi hazırlık sizin için en iyisidir, sadece tıbbi muayeneden sonra söylenebilir ve bunu doktorunuz belirleyecektir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.