Sağlık Hocası

B Vitamini İşlevleri, Faydaları, Eksikliği, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

01.11.2019
44

B vitamini eksikliğieksikliği çok geniş bir konudur çünkü birbiriyle ilişki içinde olan birçok B vitamini çeşiti vardır. Aşağıda bunları görebilirsiniz.

B Vitamini İşlevleri, Faydaları, Eksikliği, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

B vitamini eksikliği altında, çok geniş bir konudur çünkü toplamda, birbirleriyle birçok şekilde etkileşime giren sekiz B vitamini vardır.

Tüm B vitaminleri suda çözünür. Bu yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri ile karşılaştırıldığında bir avantaja sahiptir.

Bu vitamin vücudun ihtiyaç duymadığı şeyleri, genellikle idrarla böbreklerden atıyor. B vitaminlerinin aşırı dozu hala büyük miktarlarda rahatsızlığa neden olabilir. Bunlar, genellikle vitamin alımı kesilir kesilmez kaybolur.

B vitamini çeşitleri

Toplamda sekiz adet b vitamini çeşiti vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:

 • B1 vitamini (Tiamin)
 • B2 vitamini (riboflavin, laktoflavin)
 • B3 vitamini (niasin, nikotinik asit)
 • B5 vitamini (pantotenik asit)
 • B6 vitamini (piridoksin, piridoksamin ve piridoksal için ortak ad)
 • B7 vitamini (biotin)
 • B9 vitamini (folik asit, folat, pterolglutamik asit)
 • B12 vitamini (kobalamin)

B4 Vitamini (kolin) daha önce yanlışlıkla bir vitamin olarak adlandırılıyordu, ancak bugün bu geçerli değildir. B17 vitamini ise, hidrojen siyanür salgılayan amigdalin için sadece fantezi isimdir.

B vitaminlerinin işlevleri

B vitaminleri metabolizmada ve sinir sisteminde farklı fonksiyonlara sahiptir. Eskiden B9 veya B11 vitamini olarak bilinen folik asit ve B-12 vitamini burada özel bir rol oynamaktadır. Daha detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

B1 vitamini

B-1 vitamini diyetten enerji üretimine katkıda bulunur ve sinir sisteminin işleyişi için gereklidir. Günlük gereksinim yemeğin bileşimine bağlıdır. Karbonhidratlar ve alkol onu artırırken, yüksek yağlı diyet ihtiyacı azaltır.

Ortalama olarak, günlük gereksinim 1 ila 2 mg’dır. Hamilelik ve emzirme döneminde daha fazla B1 vitamini gerekir. B1 vitamini özellikle mayada, tahıllarda, sebzelerde, patateslerde ve sakatatta bol miktarda bulunur.

Beriberi – En sık görülen B1 vitamini eksikliği hastalığı

En sık görülen B1 vitamini eksikliği bozukluğuna beriberi denir. Bu eksiklik bozukluğunun tipik semptomları nörolojik bozukluklar, miyokard yetersizliği ve genel kas atrofisidir. B1 vitamini ile ilişkili bir başka eksiklik hastalığı korsakoff sendromudur. Alkoliklerde daha sık görülen bir hafıza bozukluğudur.

B2 vitamini

B2 vitamini, yağ ve proteinin parçalanması için gereklidir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerini ve göz merceğini korur. Sağlam cilt ve mukoza ile sağlam tırnaklar aynı zamanda B2 vitamini gerektirir. Günlük gereksinim gebelikte biraz daha fazladır.

Sağlıklı beslenmede ve taze beslenmede B2 vitamini yemeklerden tedarik etmek kolaydır. Özellikle B2 vitamini maya, tahıl gevrekleri, baklagiller, süt, peynir ve sakatat içerir.

B2 vitamini eksikliği hastalığına Ariboflavinose denir, ancak pek yaygın değildir.

B-3 vitamini

Enerji, yeni dokuların, hücrelerin ve kasların oluşumu ve onarımı için ve ayrıca genetik materyalin sentezi için B3 vitaminine ihtiyacımız var. Ek olarak, B3 vitamini, kandaki lipit seviyelerini düşürür ve hafızayı ve düşünmeyi geliştirir.

Bu vitamin için günlük ihtiyaç, enerji ihtiyacına bağlıdır. Daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulursa, organizmanın yağ, karbonhidrat ve proteinleri enerjiye dönüştürmek için daha fazla vitamine ihtiyacı vardır.

Günlük olarak çeşitli ve taze beslenmeyle, ihtiyaç kolayca karşılanabilir. Özellikle karaciğer, balık, et ve peynir agibi hayvansal gıdalarda bulunur. Aynı zamanda tam tahıllı ürünler, baklagiller, patates, mantar, muz ve hatta kahve b3 vitamini içerir.

B3 vitamini eksikliğine pellagra denir, Almancada pellagra pürüzlü cilt anlamına gelir. Ve bu tam olarak bu eksiklik hastalığının ana belirtisidir.

B5 vitamini

B-5 vitamini veya pantotenik asit, pürüzsüz bir karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması için önemlidir. Ek olarak, yara iyileşmesi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için pantotenik aside ihtiyacımız var.

Pantotenik asit hemen hemen tüm hayvansal ve bitkisel yiyeceklerde bulunur. Karaciğer ve böbrekler, ringa balığı, maya, yumurta sarısı, baklagiller, karnabahar ve mantarlar gibi sakatatlar bu vitaminin çoğunu içerir.

Pantotenik asit eksikliği, halsizlik, konsantrasyon eksikliği ve kalıcı halsizlik gibi genel şikayetlere ve ayrıca uyku bozuklukları ve gastrointestinal şikayetlere yol açar. Enfeksiyona karşı duyarlılık, zayıf bir bağışıklık sistemi ve zayıf iyileşen yaralar, pantotenik asit eksikliğine de işaret edebilir.

B6 vitamini

B6 Vitamini protein metabolizması ve amino asit oluşumu için önemlidir. Günlük gereksinim genellikle yaklaşık 1 ila 2 mg’dir. Protein içeriği yüksek bir diyet durumunda, hamilelik sırasında ve doğum kontrol hapları alırken, B6 vitaminine duyulan ihtiyaç daha yüksektir. Ancak bu artan ihtiyaç bile, genellikle dengeli bir diyetle karşılanmaktadır.

B6 vitamini, mayada, tahıllarda, muzda, sebzelerde, sakatatta, sütte ve yumurtada bulunur.

B6 vitamini eksikliği, cilt ve mukoza zarının enflamatuar değişikliklerinde kendini gösterir. Sık sık çatlak, kuru ve çatlamış dudakların yanı sıra gözyaşı ve diyare veya kusma gibi mide-bağırsak şikayetleri de vardır. Depresif ruh hali ve uyku bozuklukları da B6 vitamini eksikliğine bağlanabilir.

B-7 vitamini

B7 vitamini genellikle biyotin olarak bilinir. Tüm metabolik işlemler için ve özellikle güzel saçlar, sağlıklı ciltler ve sıkı tırnaklar için buna ihtiyacımız var. Taze ve dengeli bir diyetle günlük vitamin kolayca alınabilir.

Biyotin bakımından zengin yiyecekler arasında baklagiller, tam tahıllar, soya ürünleri ile yumurta sarısı, maya ve fındık bulunur.

Biotin yokluğunda cilt sertleşir ve çatlar, saç dökülür ve tırnaklar parçalanır. Ek olarak, gastrointestinal sistemdeki mukozal değişiklikler bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık ve kilo kaybına neden olur. Kas ağrısı, yorgunluk, uyuşukluk ve depresif ruh hali de mümkündür.

B9 vitamini

B9 vitamini daha iyi folik asit olarak bilinir. Folik asit özellikle hamilelikte kadınlara lazım olan bir vitamindir. Bu vitaminin eksikliği durumunda, doğmamış çocuk açık geri spina bifida gibi nöral tüp defektlerinden muzdarip olabilir. Bu nedenle folik asit ikamesi, çoğu doktor tarafından en azından gebeliğin ilk üç ayında önerilmektedir.

Folik asit, yapraklı sebzelerde, baklagillerde, buğday tohumu, maya, peynir altı suyu ürünleri, pancar ve kuşkonmazda bol miktarda bulunur.

Folik asit eksikliği, solgunluk, halsizlik, hızlı yorgunluk, artan sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, depresif ruh hali, enfeksiyona duyarlılık artışı ve kanama eğiliminde artış olduğunu gösterebilir. Ayrıca tipik belirti, iltihaplı, kırmızı bir dil ve ishaldir.

Daha fazla bilgi için: Folik Asit

B-12 vitamini

Genetik materyalin sentezi, hücre yenilenmesi ve işleyen sinirler için B12 vitaminine ihtiyacımız var. Ek olarak, folik asit sadece B12 vitamini ile aktif hale getirilebilir. B12 vitamini hemen hemen sadece hayvansal gıdalarda bulunur.

B-12 vitamini eksikliği başlangıçta yorgunluk, hızlı yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği ile kendini gösterir. Kırmızı kan hücrelerinin olmaması anemiye (zararlı anemi) yol açar. Beyaz kan hücrelerinin eksikliği, düşük savunma performansı ile enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artmasına neden olur. Kanama eğiliminde artış, çok az trombositin sonucudur.

Daha fazla bilgi için: B12 Vitamini

B vitamini eksikliği nedenleri

Dünyanın birçok yerinde, B vitamini eksikliği genellikle sağlıklı insanlarda çok yönlü diyetler veya fast food ve endüstriyel olarak işlenmiş ucuz yiyecek içeren çok yönlü bir diyet aracılığıyla gerçekleşir. Makul bir şekilde taze ve çeşitli bir beslenme düzeninde tasarlanmış bir B vitamini eksikliği ortaya çıkmamalıdır.

B vitamini eksikliğinin bir başka nedeni de artan bir ihtiyaçtır. Bu, özellikle büyüme sırasında, stres sırasında veya hamilelik ve emzirme döneminde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bu vitaminde bir eksiklik – folik asitten ayrı olarak – oldukça nadirdir.

B vitamini eksikliği tedavisi

B vitamini takviyeleri ve diyet takviyeleri genellikle B vitamini kompleksi olarak adlandırılan 1, 2 ve 6 numaralı üç B vitamininin bir arada hazırlanması olarak sunulur. Genellikle bir tablet veya draje olarak farklı dozaj formlarında bulunurlar.

B kompleksi vitamin takviyeleri, bazen analjeziklerle birlikte, sinir ağrısı ve iltihabı için kullanılır.

B6 vitamini ayrıca hamilelikte ve adet kramplarında kullanılır.

B vitamini alımında aşırı doza dikkat!

Çoğu B vitamini için aşırı doz riski yoktur. İstisnalar, B3 vitamini (niasin), B5, B6 ve folik asittir.

 • Örneğin, kandaki lipid seviyelerini düşürmek için yüksek B3 vitamini dozları kaşıntı, bulantı, mide ekşimesi, nöbet ve sıcak basmalarına neden olabilir.
 • Aşırı B5 vitamini (pantotenik asit) alımı gastrointestinal hastalıklara neden olabilir.
 • Uzun süreli B6 vitamini doz aşımı nörolojik olarak fark edilir. Önemli belirtiler arasında yürüme bozuklukları, değişen dokunma hissi, düşük sıcaklık duyarlılığı ve dermatit bulunur.
 • Folik asit fazlalığının olası sonuçları uykusuzluk, sinirlilik ve gastrointestinal problemlerdir. Çok fazla folik asit, ilaçların çalışma şeklini de etkileyebilir. Bu özellikle epilepsiye karşı ilaçlarda düşünülmelidir.

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.