Sağlık Hocası

Azospermi Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Azospermi, ejakülatta sperm olmamasıdır. Bu durum erkeklerde kısırlık nedenlerinden biridir.

Azospermi Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genel bakış

Azospermi, ejakülatta olgun erkek sperminin olmamasıdır. Azospermili erkekler istemeden çocuksuz kalır.

Azosperminin birçok nedeni olabilir. Örneğin; spermatozoanın gelişimsel bozuklukları, drenaj spermatozoası alanındaki kısıtlamalar ve kesintiler veya genetik hastalıklar gibi şeyler olabilir.

Azosperminin tanısı çeşitli çalışmalara ve spermin detaylı bir analizine dayanır. Azosperminin nedeninin teşhisi için, hormonal görüntüleme teknikleri ile genetik testlere kadar uzanan çeşitli araştırmalar gereklidir. Azosperminin tedavisi altta yatan nedenlere bağlıdır, ancak çoğu durumda başarılı tedavi mümkün değildir. Bu nedenle azosperminin prognozu çok farklıdır.

Azospermi nedir?

Azospermi, ejakülatta sperm olmamasıdır. Bu durum erkeklerde kısırlık nedenlerinden biridir. Doğum kontrolü olmadan yapılan düzenli ilişkiye rağmen, bir yıldan sonra döllenme olmadığında buna genellikle kısırlık neden olmaktadır. Her altı evlilikten biri bugün çocuksuzdur. Çocuksuz çiftlerin yaklaşık yüzde 40’ında sorun erkeklerde bulunur ve bunların içinden çoğunun sebebi azospermi dediğimiz durumdur.

Azospermi nedenleri

Azosperminin farklı nedenleri olabilir. Çoğu durumda, sperm üretim ve gelişiminin primer bozukluklarından kaynaklanır. Fakat ayrıca sperm taşınımı bozuklukları sıklıkla azospermiye neden olur. Nadiren, beynin hormonal bozuklukları hastalığın nedenidir.

Azosperminin bu nedenlerinden her biri genetik değişikliklerden ve dolayısıyla doğuştan kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte, vakaların yüzde 40 ila 50’sinde, hastalığın nedeni bulunamamıştır. Bu hastalığın bazı nedenleri aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır:

1- Primer bozulmuş sperm gelişimi ve drenaj spermatik kanallarının bozulması

Sperm gelişimi, örneğin testislerin aşırı ısınması (sıcak banyolar, sauna ziyaretleri veya çok sıkı iç çamaşırlar) gibi geçici olarak azospermiye neden olabilir. Bazı ilaçlar, alkol, sigara veya uyuşturucular gibi uyarıcılar sperm gelişimini engelleyebilir ve ayrıca azospermiye neden olabilir. Diğer bir sebep, böcek ilacı, ağır metal veya sperm gelişimini olumsuz yönde etkileyen çözücüler gibi çevresel toksinler olabilir.

Viral bir enfeksiyonun bir parçası olarak, sperm gelişimini geçici olarak etkileyen testislerin iltihaplanmasına neden olabilir. Azoospermili kalıcı bir hastalık, kabakulak hastalığı çocuklukta veya ergenlik döneminde ortaya çıktığında meydana gelir. Epididimde iltihaplanma, örneğin bel soğukluğu (gonore) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar bağlamında vaz deferensin yapışmasına yol açabilir ve böylece spermin testislerden üretra içine yolunu kalıcı olarak tıkayabilir. Sonuç kalıcı bir azospermidir. Ameliyat sırasında vaz deferensin transeksiyonu aynı etkiye sahiptir ve aynı zamanda azospermiye yol açar. Bu tür bir operasyon, eğer erkek artık babaysa ve çocuk istemiyorsa planlanabilir ve istenebilir.

Kemoterapi, malign tümörleri tedavi etmek için sıklıkla gereklidir. Kullanılan ilaca bağlı olarak geçici veya kalıcı azospermi oluşabilir. Testislerin alanında radyoterapi gerekliyse, kalıcı bir azospermi beklenebilir. Her durumda, çocuk sahibi olmak istiyorsa, etkilenen kişilerin kemoterapi veya radyasyon tedavisine başlamadan önce spermlerini dondurmaları önerilir.

2- Beynin hormonal bozuklukları

Erkek cinsiyet hormonu testosteronun üretimi beyindeki bazı hormonlar tarafından uyarılır. Testosteron, spermatogenez için önemlidir. Sözde hipotalamik-hipofiz-anterior-lob-genital-ekseni, her biri bir sonraki organda hormon salınımına katkıda bulunan ve sperm oluşumuyla biten çeşitli hormonlardan oluşur. Eksenin bir noktasında bir arıza varsa, sperm üretimi bozulur veya önlenir. Azosperminin diğer nedenlerinden farklı olarak bu hastalık nadirdir ve hem edinilebilir hem de doğuştan gelebilir bir durumdur.

3- Genetik faktörler

Azospermi, genetik değişikliklere bağlı olabilir ve dolayısıyla doğuştan geliyor olabilir. Bunlar, temelde cinsiyet kromozomu XY sayısındaki sapmalardır. Azospermide genetik defekt örnekleri Klinefelter veya Prader-Willi sendromudur.

Azospermi belirtileri

Azospermide, karakteristik semptom, korunmasız cinsel ilişki yaşandığı halde çocukları olmamasıdır. Düzenli bir ilişkiye rağmen bir çift bir yıldan fazla çocuksuz kalıyorsa, tanım gereği bir veya iki partnerin bir bozukluğu var demektir.

Azospermi teşhisi

Azospermide, tanı doktorla yapılacak detaylı bir konuşma ile başlar. Ayrıca doktor, eşinizin sağlık durumunu, ergenlik, aile ve tarihsel hastalıkları, cerrahi ve ilaç tedavisi, genital enfeksiyonlar ve zararlı maddelere mesleki maruz kalma gibi ilgili bilgileri de ister. Cinsel davranış bilgisi de tanıyı kolaylaştırabilir.

Fizik muayenede genellikle sadece üreme organları değil, tüm vücut incelenir. Azospermiye eşlik edebilecek erkek cinsiyet hormonlarının azalmış olabileceği için işaretler aranmaktadır. Ek olarak, penis ve testis anormallikler olup olmadığı açısından incelenir.

Azosperminin tanısı sperm (spermiyogram) analizine dayanır. Gerekli boşalma, dört ila altı günlük cinsel bekleme süresinden sonra mastürbasyon ile kazanılır. En az iki ila üç ayrı toplanmış sperm numunesi incelenmelidir. Aşağıdaki şeyler çeşitli parametreler için azospermi olup olmadığını belli eder:

  • Renk, koku, tutarlılık / viskozite (tokluk)
  • pH, fruktoz içeriği, hacim
  • Bakteri kolonizasyonu
  • Sperm yoğunluğu, esneklik, canlılık, spermin görünümü

Azospermiyi teşhis etmek için, spermin mikroskop altında incelenmesi gerekir. Hareketlilik, sperm sayısı ve görünümü değerlendirilir. Azospermilerde ejakülatta spermatozoa yoktur.

Ek olarak, ejakülatın diğer anormal parametreleri farkedilebilir, bu da azosperminin nedenlerini aramaya yardımcı olabilir. Azospermiye, spermin rahatsız edici gelişiminin yanı sıra drenaj spermatik yolları alanındaki bir rahatsızlığın veya genetik faktörlerin neden olabileceğinden, nedeni açıklığa kavuşturmak için daha birçok araştırma yapılması gerekir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

  • Hormon testleri
  • Genetik testler
  • İmmünolojik incelemeler
  • Boşaltma seminal hatlarının açıklık testi
  • Testislerden örnek alma
  • Testislerin görüntüleme prosedürleri

Azospermi tedavisi

Azospermide, tedavi altta yatan nedenlere bağlıdır. Azoosperminin bazı nedenleri, sadece yetersiz veya sınırlı nedenlerle tedavi edilebilir olmadığından, tedavi bazen önemli problemlerle ilişkilidir.

Rahatsız sperm gelişimi bazen bazı ilaçlardan kaçınılarak, alkol tüketimini sınırlandırarak ve ilaç ve nikotinlerden kaçınarak iyileştirilebilir. Azosperminin hormonal nedenleri varsa, uygun preparatlar yardımı ile iyi sonuçlar elde edilebilir.

Azospermide cinsel yolla bulaşan bir hastalığa bağlı bakteriyel bir enfeksiyon varsa, antibiyotikler terapi için kullanılır. Testislerin aşırı ısınmasının olumsuz etkisi de tedavi edilebilir. Azospermiye vas deferensin tıkanması neden olursa, cerrahi önlemler düşünülebilir.

Azospermi önleme

Azosperminin bazı nedenleri önlenebilir. Spermin kalitesi, alkol, sigara, uyuşturucu, bazı ilaçlar ve radyasyondan kaçınılmasıyla sağlıklı bir yaşam tarzı ile geliştirilir. Eğer bir kanser nedeniyle kemoterapi veya radyoterapi kaçınılmaz ise, daha sonra çocuk sahibi olma isteği için spermlerin uygun yerlerde depolanması olasılığı vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi, enfeksiyonun bir sonucu olarak azospermiye karşı koruma sağlar. Bunlar için hekiminizin önerdiği bazı aşılar düşünülebilir.


Not: Konuyla alakalı ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.