Sağlık Hocası

Ayak Şişmesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

05.12.2019
110
Ayak Şişmesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Genel bakış

Ayak şişmesi bir veya iki ayağınızda olmuşsa, hareket etmesi zor olabilir ve ayak ve ayak bileği ağrısı yaşayabilirsiniz. Bunun neden meydana geldiği her zaman net değildir. Ancak bazı sağlık koşulları bunu daha muhtemel hale getirebilir.

Ayak şişmesi neden olur?

Bu durum birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bunun nedenlerini aşağıda başlıklar halinde sıraladık:

1- Ödem

Vücudunuz çok fazla su tuttuğunda ödem olur. Elleriniz ve yüzünüzün yanı sıra ayaklarınızı da şişirebilir. Uzun bir uçak yolculuğundan sonra veya bir anda saatlerce ayakta kalırsanız, böyle bir şeyi fark edebilirsiniz.

Genellikle kendiliğinden geçer, ancak bazen düşük protein düzeyleri, kalp yetmezliği veya böbrek hastalıkları veya karaciğer hastalığı gibi bir sağlık sorununun işareti olabilir.

2- Hasar

   

Eğer yanlış bir adım atarsanız ayak şişmesi meydana gelebilir. Ayak kemiğinizin etrafındaki kemikleri birbirine bağlayan sert, esnek doku yırtıldığında, bu duruö kırılmış bir kemik veya burkulma belirtisi olabilir.

Ayağınız ve ayak bileğiniz kendini iyileştirmeye çalışır ve bu durumda kanınız şişer. Çok acıyorsa doktora görünmekte fayda vardır.

3- Hamilelik

Ayaklar hamileliğin doğal bir parçası olarak ayak şişebilir, çünkü bir kadının vücudu beklerken daha fazla su tutar. Günün sonunda veya uzun bir süre ayakta durduktan sonra daha kötü olabilir.

Bu genellikle anne veya bebek için bir sorun belirtisi değildir, ancak rahatsız edici olabilir.

4- Preeklampsi

Birçok hamile kadının ayağı şişmiş olsa da, bu durum baş ağrısı, bulantı, nefes alma veya karın ağrısı ile birlikte gelirse, bunlar preeklampsi durumunun bir işareti olabilir. Preeklampsi veya diğer adıyla gebelik zehirlenmesi, hamilelikte en az 20 hafta kadar başlamaz ve  bu durum yüksek tansiyona bağlıdır.

Karaciğerinize veya böbreklerinize zarar verebilir ve tedavi edilmezse ciddi olabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

5- Lenfödem

   

Bunun nedeni, lenf düğümlerinden birinin veya daha fazlasının – bağışıklık sisteminizin bir parçası olan küçük bezlerin – kanser tedavisi sırasında sıklıkla olduğu gibi hasar görmesi veya çıkarılmasıdır.

Sonuç olarak, vücudunuz daha az sıvıdan kurtulur ve bu da kollarınızda, bacaklarınızda ve ayaklarınızda veya ayak veya ayak bileği şişmesi durumuna neden olabilir. Ayrıca, lenfatik damarların hasar görmesinden veya lenfatik sistemdeki diğer anormalliklerden de kaynaklanabilir.

Bunun için bir tedaviye pnömatik sıkıştırma denir. Etkilenen bölgelere bir manşon takıyorsunuz ve oraya basınç uygulamak ve sıvının uzaklaşmasına yardımcı olmak için sık sık hava pompalanıyor. Egzersizler, masajlar ve sıkıştırma manşonları veya çorapları da yardımcı olabilir.

6- Kronik venöz yetmezlik

Kalbinize bacaklarınızdan ve ayaklarınızdan geri dönmek için, kanınız aşağı doğru akmasını engellemek için “tek yönlü valfler” ile damarlarda dolaşır. Bu vanalar yaşlandıkça veya uzun süre ayakta durduğunuzda veya oturduğunuzda zarar görebilir.

Valflere zarar verilmesi ayrıca kan pıhtılarının bir sonucu olabilir. Kanınız kalbinize olması gerektiği gibi dönmezse, bacaklarınızda ve ayaklarınızda toplanabilir ve şişmeye neden olabilir.

Ayrıca ayrıntılı bilgiye, kronik venöz yetmezlik yazımızdan ulaşabilirsiniz.

7- Kalp yetmezliği

   

Kalp yetmezliği, kalbinizin olması gerektiği gibi kan pompalamadığı zamandır. Kanınız doğru yönde iyi akmıyorsa, bacaklarınızda ve ayaklarınızda geri tepebilir ve ayak şişmesi sorununa neden olabilir.

Bu rahatsızlığa sahipseniz, düz bir şekilde yatmak rahatsız edici olabilir, kalbiniz daha hızlı veya olağandışı bir ritimle vurabilir ve nefesinizi yakalamakta zorlanabilirsiniz. Bu işaretleri fark ederseniz derhal tıbbi yardım almalısınız.

Ayrıca, konu hakkında detaylı bilgiye kalp yetmezliği yazımızdan ulaşabilirsiniz.

8- Böbrek hastalığı

Böbrekleriniz atıkları kanınızdan filtreler. Düzgün çalışmıyorlarsa – diyabet veya yüksek tansiyon gibi bir durum nedeniyle – kanınızda çok fazla tuz (sodyum) kalabilir.

Bu, vücudunuzda olması gerekenden daha fazla suyu tutar. Yerçekimi suyu çeker ve ayaklarınız ve ayak bilekleriniz şişebilir.

9- Karaciğer hastalığı

Hepatitiniz varsa (karaciğerinizde iltihaplanma) veya çok fazla içki içiyorsanız, karaciğeriniz tekrar tekrar kendini düzeltmek zorundadır.

Bu skar dokusunun sağlıklı dokuyu değiştirmesine neden olabilir ve karaciğeriniz olması gerektiği gibi çalışmayı durdurabilir. Bu olursa, karnınıza, bacaklarınıza ve ayaklarınıza çok fazla sıvı girerek şişmelerine neden olabilir.

Ayak şişmesi nasıl geçer?

Ayak şişmesinin nasıl geçebileceğini aşağıda başlıklar halinde sıraladık:    

1- Buz

Bu, burkulmalar ve kırık kemikler için en faydalı olanıdır, ancak ayaklarınızın başka nedenlerle de şişmesi durumunda yardımcı olabilir. Eğer dinlenir ve ayaklarınızı yukarı kaldırırsanız, sıvı ayaklarınızdan akacaktır.

Buz, kan damarlarını daraltır – kan akışını sınırlandırır – ve ağrıya yardımcı olur. Sıkıştırma çorapları olarak adlandırılan veya ayağınızın çevresine dolanan özel, ekstra sıkı çoraplar, sıvının ayaklarınızdan uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir.

2- Yürüyüş yapın

Her saat başı dolaşırsanız, sıvının herhangi bir yerde toplanmasını zorlaştırır ve kanınızın vücudunuzda hareket etmesini sağlarsınız. Dizlerinizi hareket ettiren ve ayak bileklerinizi büken herhangi bir şey yardımcı olabilir.

3- Ayak şişmesi tedavisi

Yüksek tansiyon, diyabet ve iltihap tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vücudunuzun çok fazla su tutmasına neden olabilir ve bu da ayaklarınızı şişirebilir.

Hekiminizin reçete edeceği diğer ilaçlar şişliği kolaylaştırabilir – sizi daha sık işemek suretiyle vücudunuzun sıvıdan kurtulmasına yardımcı olurlar.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.