Sağlık Hocası

Ayak Bileği Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

07.09.2019
214

Ayak bilek kemiklerinin, bağların veya tendonların ve birkaç artritin yaralanması veya hasar görmesi ayak bileği ağrısına neden olabilir.

Ayak Bileği Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Ayak bileği ağrısı, ayak bileğinin herhangi bir bölümünü etkileyen her türlü ağrı veya rahatsızlığı ifade eder. Ağrı genellikle aşağıda tarif edildiği gibidir:

  • Ayak bileklerinden birini veya her ikisini de etkiler.
  • Çeşitli nedenleri vardır.
  • Her yaşta bireyleri etkileyebilir.
  • Bir kişinin yürümesini engelleyebilir.

Ayak bileği, tibia ve fibula bacak kemiklerinin talus ayak kemiğiyle birleştiği, vücudun karmaşık bir parçasıdır. Bağlar bu kemikleri bir arada tutar ve hareketine izin verir. Ayak bileği özellikle bu karmaşıklık nedeniyle yaralanmalara eğilimlidir.

Kimlerde görülür?

Her yaştan her insan ayak bileği ağrısı yaşayabilir. Bu ağrı genellikle kazara düşme veya spor yaralanmasından kaynaklanır.

Sporcularda ve yirmi dört yaşın altındaki aktif erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda ilgili ağrı, otuz yaşın üzerinde olanlarda daha da yaygındır.

Ayak bileği ağrısı nedenleri

   

Bu ağrıya en sık bir burkulma neden olur. Bir burkulma, ayak bileği kemiklerini birbirine bağlayan bağlara zarar verir.

Ayak bileği normal pozisyonundan, genellikle bacağın iç tarafına doğru çevrildiğinde burkulma meydana gelebilir ve bağın fazla gerilmesine veya yırtılmasına neden olur.

Ayak bileği ağrısı, ayak bileğindeki kemiklerden birinin kırılmasından da kaynaklanabilir. Fibula, tibiaya kıyasla oldukça küçük olduğundan, en sık kırılan kemiktir.

Ayak bileği ağrısının daha az yaygın nedenleri arasında artrit, gut ve enfeksiyon yer alır.

Aşil tendonitleri veya bacağın arkasındaki baldır kaslarının aşırı kullanımı da ayak bileği ağrısına neden olabilir. Bu durum, koşucularda daha da yaygındır.

Ayak bileği ağrısı belirtileri

   

Acıya ek olarak, ayak bileği yaralanması genellikle şişlik ve bazen de morarma ile sonuçlanacaktır. Çoğu zaman, bir kişi hasarlı bilekler ile herhangi bir ağırlık taşıyamaz.

Ayak bileğinize ağırlık taşıyamıyorsanız, şişlik veya kızarıklık görebiliyorsanız veya şiddetli ayak bileği ağrıları geçiriyorsanız, ayağınızı fazla yormamalısınız ve ilgili doktora muayene olmalısınız.

Ağrının nedeni nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz ayak bileği ağrısı başlangıcını ve ağrı başladığında ne yaptığınızı sorarak başlayacaktır. Yürüyor muydunuz, spor mu yapıyordunuz, yoksa buna benzer şeyler mi yapıyordunuz?

Doktor daha sonra bileğinize bakacak ve fizik muayene yapacaktır. Doktorunuz ayrıca, ağrı nedeninin burkulma veya kırılma olup olmadığını görmek için X-ışınları da isteyebilir.

Bazı durumlarda, ayak bileği ekleminden sıvı enfeksiyonu veya diğer altta yatan koşulları kontrol etmek için alınabilir.

Ayak bileği ağrısı tedavisi

   

Ağrının tedavisi bunun neden meydana geldiğini ve bunun burkulma ya da kırılma olup olmadığına bağlıdır.

Ayak bileği ağrısını tedavi etmek için, genellikle, yaralanma derecesine bağlı olarak, birkaç gün veya hafta boyunca ayağınızdan uzak durmanız (koltuk değneği kullanımıyla) gerekir. Yatarken, genellikle ayağınızı kaldırmanız (kaldırmanız) istenir.

Doktorunuz ayrıca aşağıdakileri söyleyebilir:

  • Şişliği azaltmak için ayak bileğinize günde üç kez buz uygulamanızı isteyebilir.
  • Şişliği azaltmak için bir sıkıştırma bandajı kullanmanızı isteyebilir.
  • Şişlik ve ağrıya yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilir.

Ağır ayak bileği yaralanmalarında, bazen ameliyat gerekebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.