Sağlık Hocası

Ateroskleroz (Damar Sertliği) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ateroskleroz, kan akışını kısıtlayabilen, arter duvarlarında (plak) yağların, kolesterolün ve diğer maddelerin birikmesini ifade eder.

Ateroskleroz (Damar Sertliği) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Ateroskleroz (damar sertliği) nedir? Bu hastalık, kalpten oksijen ve besin taşıyan kan damarları, vücudun arterlere kalın ve sert hale geldiğinde meydana gelir.  Bu durum meydana geldiğinde organ ve dokulara kan akışını kısıtlar. Sağlıklı arterler esnek ve elastiktir, ancak zamanla atardamarınızdaki duvarlar, bazı koşullarda sertleşebilir.

Bu hastalık, kan akışını kısıtlayabilen, arter duvarlarında yağların, kolesterolün ve diğer maddelerin birikmesini ifade eder.

Plak patlayabilir ve kan pıhtısını tetikleyebilir. Bu durum sıklıkla kalp sorunu olarak kabul edilmekle birlikte, vücudunuzun herhangi bir yerindeki arterleri etkileyebilir. Bu hastalık önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Neden olur?

Ateroskleroz (damar sertliği), çocukluk zamanı kadar erken başlayabilen, yavaş yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Kesin neden bilinmemekle birlikte, bir atardamarın iç tabakasında hasar veya yaralanma ile başlayabilir. Hasar aşağıdaki durumlardan kaynaklanabilir:

Herhangi bir atardamarın iç duvarı hasar gördüğünde, kan hücreleri ve diğer maddeler çoğu zaman yaralanma bölgesinde toplanırlar ve atardamar iç astarında birikirler.

Zaman geçtikçe, kolesterol ve diğer hücresel ürünlerden oluşan yağ birikintileri, yaralanma bölgesinde birikir ve sertleşerek arterlerinizi daraltır. Engellenen arterlere bağlı olarak organlar ve dokular düzgün çalışması için yeterli kan almaz.

Sonunda, yağ birikintilerinin parçaları kırılabilir ve kan dolaşımınıza girebilir.

Ek olarak, ateroskleroz durumunda plakanın düzgün bir şekilde kaplanması, kolesterol ve diğer maddeleri kan dolaşımınıza dökerek parçalanabilir. Bu, kalbinize tıkanmış kan akışının kalp krizine neden olduğu durumlarda olduğu gibi vücudunuzun belirli bir yerine kan akışını engelleyebilecek bir kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Bir kan pıhtısı vücudunuzun diğer bölgelerine de gidebilir ve başka bir organa giden akışı bloke eder.

Ateroskleroz belirtileri nelerdir?

Bu hastalık çoğu zaman yavaş yavaş gelişir. Hafif bir hastalık ise herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Genellikle bir arter o kadar daralıncaya veya tıkanıncaya kadar semptomlara sahip olmazsınız, organ ve dokularınıza yeterli kan sağlayamaz. Zaman zaman bir kan pıhtısı kan akışını tamamen bloke edebilir, hatta parçalara ayrılabilr ve kalp krizi veya felci bile tetikleyebilir.

Orta ile şiddetli belirtiler hangi arterlerin etkilendiğine bağlıdır. Bazıları aşağıda verilmiştir:

 • Kalp damarlarınızda ateroskleroz varsa, göğüs ağrısı veya baskı (anjina) gibi semptomlarınız olabilir.
 • Beyninize giden atardamarlarda ateroskleroz varsa, kollarınızda veya bacaklarınızdaki ani uyuşukluk veya zayıflık, konuşma zorluğu, bir gözde geçici görme kaybı veya yüzünüzdeki kasları sarkma gibi belirti ve semptomlarınız olabilir. Bunlar, tedavi edilmediği takdirde felce kadar ilerleyebilir.
 • Kollarınızda ve bacaklarınızdaki atardamarlarda ateroskleroz varsa, yürürken bacak ağrıları gibi periferik atardamar belirtileri olabilir.
 • Eğer arterlerinizde böbreklerinize yol açan ateroskleroz varsa, yüksek tansiyon veya böbrek yetmeliği gelişebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Aterosklerotik kalp hastalığı yani damar sertliği olduğunu düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmekte fayda vardır. Bunların dışında göğüs ağrısı, bacak ağrısı ve uyuşukluk ve benzeri gibi yetersiz kan akışının erken dönem semptomlarına karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Erken tanı ve tedavi hastalığın kötüleşmesini durdurabilir ve kalp krizini, felci veya başka bir acil tıbbi durumu önleyebilir.

Kimler risk altındadır?

Arterlerin sertleşmesi zamanla ortaya çıkan bir durumdur. Yaşlanmanın yanı sıra, ateroskleroz riskini artıran faktörler şunlardır:

 • Yüksek kolestorol
 • Yüksek tansiyon
 • Şişmanlık
 • Şeker hastalığı
 • Genetik olarak erken kalp hastalığı göstergesi
 • Sigara kullanımı
 • Egzersiz eksikliği
 • Sağlıksız diyet tercihi

Ateroskleroz nasıl tedavi edilir?

Sağlıklı bir diyeti tercih etmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi pozitif yaşam tarzı değişikliği, bu hastalık için sıklıkla en iyi tedavi yöntemidir. Bazen ilaç tedavisi veya cerrahi işlemler de önerilebilir.

Doktorunuzun reçete ettiği çeşitli ilaçlar bu hastalığın etkilerini yavaşlatabilir veya hatta tersine çevirebilir.

Damar sertliği tedavisi için bazen daha agresif bir tedavi gerekebilir. Şiddetli semptomlarınız veya kas veya cilt dokusunu tehdit eden bir tıkanmanız varsa, doktorunuzun tercih ettiği cerrahi işlemlerden birine aday olabilirsiniz.

Ateroskleroz nasıl önlenir?

Bu hastalığın tedavisi için önerilen sağlıklı yaşama yönelik bir takım değişiklikler önlemeye yardımcı olacaktır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Sağlıklı bir kiloyu korumak
 • Sağlıklı besinler yemek
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Sigarayı bırakmak

Her seferinde kademeli olarak değişiklik yapmayı unutmayın ve uzun vadede hangi yaşam tarzı değişikliklerinin sizin için en iyisi olduğunu aklınızda bulundurun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.