Sağlık Hocası

Asperger Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

09.09.2019
195

Asperger sendromu olan çocuklar öğrenme yeteneğine sahiptir ancak başarılı olmalarını teşvik etmek için genellikle sınıfta belirli uyarlamalargerektirir. Bu durum, yaygın gelişim bozuklukları adı verilen bir grup koşuldan biridir.

Asperger Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Asperger sendromu, yaygın gelişimsel bozukluklar olarak bilinen bir grup çocukluk gelişimi problemlerinden biridir.

Ayrıca, bazı durumlarda bu yaygın gelişimsel bozukluk otizm olarak da adlandırılır.

Yaygın gelişimsel bozukluklar, aşağıdakileri içeren bir dizi ortak özelliği paylaşır:

  • Sosyal etkileşimlerin bozulmuş veya anormal gelişimi
  • Faaliyetlerin ve ilgi alanlarının belirgin bir şekilde az olması

Asperger sendromu nedenleri

1940’larda, bu gelişimsel sorunların, duygusal olmayan ebeveynlerin neden olduğu düşünülüyordu. 1980’lerde yaygın gelişimsel bozuklukların beynin işleyişindeki bir sorundan kaynaklandığı artık biliniyordu.

Bununla birlikte, bugüne kadar yaygın gelişim bozukluklarının kesin sebebi, kapsamlı araştırmalara rağmen bilinmemektedir. Halen kan testleri veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları gibi mevcut testler, beyindeki tutarlı anormallikleri ortaya çıkarmamıştır.

Bazen, yaygın gelişimsel bozukluklar farklı aile bireylerinde genetik olarak görülür. Bu durum, bu bozuklukların genetik bir bileşene sahip olabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, yaygın asperger sendromu, gelişimsel bozukluk öyküsü olmayan ailelerde de ortaya çıkmaktadır.

Asperger sendromunu belirtileri

1- Sosyal etkileşim: Sınırlı karşılıklı sosyal etkileşim Asperger sendromunun ana özelliğidir. Bu kişiler genellikle sözel olmayan davranışların kullanımı, akran ilişkilerinin gelişimi, ilgi alanlarını ve zevklerini paylaşma, duygusal ve sosyal şeylerden uzak durma eğilimindedir.

2- Tekrarlayan ve basmakalıp davranışlar: Asperger sendromu olan bireyler, genellikle meşgul edici, sınırlı ilgi alanı, rutinlere esnek olmayan bağlılık, tekrarlayan motor tarzları (el çırpma, sallanma gibi) ve nesnelerin parçalarıyla meşgul olma gibi şeyler yaparlar.

3- Zeka: Bu bozukluğa sahip birçok insan ortalamanın üzerinde bilişsel yeteneklere sahiptir ve bazı alanlarda çok yeteneklidir. İstisnai becerilerin alanları genellikle, beynin sayılar, matematik, bilgisayarlar ve müzikle ilgili beceriler gibi sağ yarım kürenin işlevlerini içerir.

Nasıl teşhis edilir?

Asperger sendromunu teşhis etmek için kullanılabilecek hiçbir laboratuvar testi yoktur. Gelişim öyküsü toplandıktan ve bireyin sosyal etkileşim ve davranışlarını gözlemledikten sonra doğru tanı konulabilir.

Asperger sendromunun teşhisi, bu tür değerlendirme konusunda eğitilmiş ve bir bireyin gelişim düzenini ve göreceli güçlü ve zayıf yönlerini doğru bir şekilde değerlendirebilen kişiler tarafından konulmalıdır.

Asperger sendromu tedavisi

Asperger sendromlu bireyler genellikle oldukça parlak ve zekidir, ancak bazen performanslarını evde ya da işte bozabilecek sosyal zorluklar yaşarlar. Yapılandırılmış, öngörülebilir ortamlar genellikle en iyi performansı ortaya çıkarmak için faydalıdır.

Asperger sendromlu birçok kişi iyi düzeyde akademik ve kişisel başarı elde eder. Bazıları ise ise istihdam, yaşam düzenlemeleri ve sosyal ilişkiler sağlama konularında yardıma ihtiyaç duymaktadırlar.

Asperger sendromu olan birçok kişi sosyal beceri grubundan veya davranışsal terapi şeklindeki bireysel müdahaleden yararlanır. Birçok kişi, eğitim yerleştirmeleri için özel bir konaklamaya ihtiyaç duyar ve özel eğitim hizmetleri için uygun bulunur.

Tedavi, bireyin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanmalıdır; güçlerini geliştirmek ve güçlük çeken alanlarda gelişmeyi teşvik etmek için. Gelişim ve başarıyı kolaylaştırmaya devam etmek için ilerleme sürekli izlenmeli ve gerektiğinde tedavi düzeltilmelidir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.