Sağlık Hocası

Anksiyete ile Baş Etmek ve Rahatlamanızı Sağlayacak Bazı Yöntemler

Anksiyete ile Baş Etmek ve Rahatlamanızı Sağlayacak Bazı Yöntemler

Anskiyete ile baş etmek

Anksiyete ile baş etmek çoğu zaman zor bir durumdur. Stresli bir duruma cevaben kalbinizin daha hızlı attığını biliyor muydunuz? Belki de, onun yerine, ezici bir görev ya da etkinlikle karşı karşıya kaldığınızda avuç içiniz bile terlemiştir.

Bu gibi durumlar vücudumuzun strese verdiği doğal tepkilerdir.

Kaygınızı tetikleyen şeyleri henüz tanımadıysanız, işte size bunlardan bazıları:

  • Yeni bir işte ilk gününüz
  • Sevgilinizin ailesiyle tanışmak
  • Birçok kişinin önünde sunum yapmak

Herkesin farklı nedenleri vardır ve onları tanımlamak, anksiyete saldırılarının üstesinden gelmek ve yönetmek için en önemli adımlardan biridir.

Bu durumu tetikleyen şeyleri tanımlamak biraz zaman alabilir ve bu konuda zorlanabilirsiniz. Bu arada, endişenizi azaltmaya veya sakinleştirmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Anksiyete ile baş etmek için 5 hızlı yol

   

Endişeniz sporadikse ve odak noktanızın veya görevlerinizin önüne geçiyorsa, durumu kontrol altına almanıza yardımcı olabilecek bazı hızlı doğal çözümler vardır.

Kaygınız yaklaşmakta olan bir olay için endişelenmek gibi bir duruma odaklanmışsa, semptomların kısa sürdüğünü ve genellikle beklenen olay gerçekleştikten sonra azaldığını fark edebilirsiniz. Anksiyete ile başa çıkma yapabileceğiniz bazı şeyler aşağıda sıralanmıştır:

1- Düşünce düzeninizi sorgulayın

Olumsuz düşünceler zihninizde köken alabilir ve durumun ciddiyetini bozabilir. Bunlardan biri korkularınıza meydan okumak, doğru olup olmadıklarını sormak ve kontrolü nasıl geri alabileceğinizi görmektir.

2- Derin nefes alma yöntemini deneyin

Toplamda dört dakika boyunca derin nefes alıp verin. Bunu yaparken aklınızdaki düşüncelere engel olmaya çalışmayın çünkü büyük ihtimalle bunu başaramayacaksınız. Dört dakikanın sonunda kalp atışlarınız yavaşlayacak ve siz de biraz da olsa sakinleyeceksiniz.

3- Aromaterapi kullanın

Tütsü veya kokulu mum gibi bazı şeyler anksiyete ile baş etmek için etkili şeylerdir. Bunun haricinde; lavanta, papatya ve sandal gibi kokular çok yatıştırıcı olabilir.

Aromaterapinin beyninizdeki belirli reseptörleri harekete geçirmeye yardımcı olabileceği ve potansiyel olarak anksiyete ile başa çıkmak konusunda etkili olduğu düşünülmektedir.

4- Yürüyüşe çıkın veya 15 dakika yoga yapın

Bazen anksiyete ile baş etmek için en iyi yol o durumdan uzaklaşmaktır. Bunun için yürüyüş ve yoga etkili bir yöntemdir. Yukarıda da söylediğimiz gibi, bunu yaparken düşüncelerinize engel olmaya çalışmayın, sadece rahatlamaya çalışın.

5- Düşüncelerinizi yazın

Sizi endişeli yapan şeyi yazmak, endişeyi kafanızdan çıkarır ve daha az göz korkutucu hale getirir.

Bu rahatlama püf noktaları, sürekli olarak anksiyete problemi yaşayanlar için özellikle yararlıdır.

Anksiyete ile baş etmek için daha uzun vadeli 6 yöntem

   

Anksiyete problemi hayatınızın düzenli bir parçasıysa, kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak tedavi stratejileri bulmak önemlidir. Konuşma terapisi ve meditasyon gibi şeylerin bir birleşimi olabilir ya da anksiyete tetikleyicinizi kesmek veya çözmekle ilgili olabilir.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz ve bu durum rahatsız bir hal alıyorsa, böyle durumlarda bir psiyatr ile görüşmek her zaman faydalı olacaktır. Bunun haricinde, anksiyete ile başa çıkmak için uzun vadeli yöntemler aşağıda sıralanmıştır:

1- Anksiyeteyi başlatan faktörleri yönetmeyi öğrenin

Kaygı durumunu başlatan faktörleri kendi başınıza veya bir terapistle tanımlayabilirsiniz. Bunlar bazen kafein, alkol veya sigara içmek gibi şeyler olabilirler.

Anksiyeteye sebep olan şeyi bulduğunuzda eğer yapabilirseniz, buna maruz kalmanızı sınırlandırmaya çalışmalısınız. Eğer sınırlayamazsanız, aşağıdaki başka başa çıkma yöntemleri yardımcı olabilir.

2- Bir psikoterapist ile durumunuzu konuşun

Psikoterapistler insanların kaygıya yol açan durumlar hakkında düşünme ve verdiği tepkiler konusunda farklı şeyler öğrenmelerine yardımcı olurlar. Bir psikoterapist, negatif düşünce kalıplarını ve davranışlarını, size zarar vermeyecek şekilde değiştirmenize ve yönetmenize yardımcı olur.

3- Düzenli olarak meditasyon yapın

Meditasyon başarılı bir şekilde yapılması için biraz emek gerektirse de, verimli bir meditasyon düzenli olarak yapıldığında, beyninizin endişe kalıplarını onarmanıza yardımcı olur.

4- Yediğiniz şeyleri değiştirin ve sizi rahatlatacak yeni besinler deneyin

Yediğiniz şeyleri değiştirmek veya bazı takviyeler almak kesinlikle uzun vadeli işe yarayan şeylerdir. Araştırmalar bazı takviyelerin veya besinlerin anksiyete ile baş etmek için etkili bir şekilde işlev gördüğünü göstermiştir.

Anksiyete konusunda işe yarayacak bazı takviyeler aşağıdakileri içerir:    

  • Limon otu
  • Omega-3 yağlı asitler
  • Yeşil çay
  • Kediotu kökü
  • Bitter çikolata (ölçülü)

Yukarıda saydığımız şeylerin etkisini göstermesi biraz zaman alabilir. Başka ilaçlar alıyorsanız, bunları tüketmeden önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

5- Vücudunuzun sağlıklı olmasına özen gösterin

Düzenli egzersiz yapmak, dengeli bir şekilde yemek yemek, yeteri miktarda uyumak ve size değer veren insanlarla etkileşim içinde olmak, anksiyete ile başa çıkmak için harika yollardır.

6- Şiddetli bir anksiyete durumunuz varsa bir hekimle görüşün

Eğer yukarıdaki tüm saydıklarımıza rağmen anksiyeteniz azalmıyorsa ve bu durum sizde sorun yaratıyorsa, bir doktorla bu konuyu görüşmek her zaman en iyi yoldur. O sizin için gerekli yönlendirmeleri yapacak ve gerekirse bazı ilaçlar yazacaktır.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.