Sağlık Hocası

Ankilozan Spondilit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ankilozan spondilit, omurganın eklemlerini ve bağlarını etkileyen bir tür artrit şeklidir. Genetik bir hastalıktır ve tedavisi değişkenlik gösterir.

Ankilozan Spondilit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Ankilozan spondilit, omurganın eklemlerini ve bağlarını etkileyen bir tür artrit şeklidir ve genetik bir hastalıktır. ‘Ankilozan’ sert, ‘spondilo’ omur anlamına gelir.

Bu problem diğer büyük eklemleri etkileyebilir ve gözleriniz, cildiniz, bağırsaklarınız ve kalbinizdeki problemlerle ilgili olabilir.

Bu genetik bozukluğun hastalığının bilinen bir tedavisi olmamasına rağmen, tedavi ağrıyı ve diğer semptomları hafifletebilir.

Ankilozan spondilit neden olur?

Birçok genetik bozukluk gibi bunun da nedenleri henüz anlaşılmamıştır. Bununla birlikte, doktorlar gen diziliminin rol oynayabileceğine inanmaktadır, çünkü bu genetik bozukluk ailelerde, yani kan bağı olan insanlarda kendini gösterme eğilimindedir.

Ayrıca, bu hastalığa sahip kişilerin çoğunun, aynı geni paylaştığı görülmektedir (HLA-B27 olarak adlandırılır).

Ankilozan spondilit belirtileri nelerdir?

Bu genetik bozukluğun belirtileri gelip gitme eğilimindedir. Daha yaygın semptomlar ise genellikle aşağıdakileri içerir:   

  • Geceleri yatakta daha kötü olabilen bel ağrısı veya kalça ağrısı
  • Sabahları veya uzun süre dinlenme süresinden sonra vücudunuzdaki sertlik
  • Eklem ağrıları
  • Göğüs duvarı, ayak tabanı, topuk ve benzeri yerlerdr ağrı hissi

Bu semptomların birçoğu bu genetik bozukluk durumu haricinde başka koşulların da işareti olabilir, bu nedenle tanı koymak için tıbbi yardım almak en iyisidir. Doktorunuz size gereken şeyleri söyleyecektir.

Nasıl teşhis edilir?

Ankilozan spondilit şüphesi durumunda doktorunuz sizinle konuşacak ve sizi muayene edecektir. Ayrıca sizden röntgen, kan testleri ve başka diğer testler yaptırmanız isteyebilir. Bazı durumlarda ise doktorunuz sizi başka bir uzmana (romatolog) yönlendirilebilir. Elbette bunlara doktor karar verecektir.

Ankilozan spondilit nasıl tedavi edilir?

   

Tedavinin amacı ağrı ve sertliği azaltmak ve spinal deformiteyi veya diğer komplikasyonları önlemek veya geciktirmektir. Eğer sizde bu tür bir genetik bozukluk varsa, doktorunuz belinizi güçlendirmek, omurgada hareketi teşvik etmek ve ağrıyı azaltmak için farklı egzersiz türleri de dahil olmak üzere fizik tedavi denemenizi önerebilir .

Ayrıca, iltihaplanma, ağrı ve tutukluğu gidermek için iltihaplanma önleyici ilaçlar veya başka tür ilaçlar da verilebilir. Hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Ankilozan spondilit tedavisinde eklemleri veya kalınlaşmış kemiği değiştirmek veya çıkarmak için cerrahi tavsiye edilebilir. Bununla birlikte, bu tür bir genetik bozukluk sahibi olan kişilerin çoğunun ameliyat olması gerekmez.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.