Sağlık Hocası

Anjiyografi Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri Var mıdır?

04.12.2019
103
Anjiyografi Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri Var mıdır?

Genel bakış

Bir anjiyografi, kan damarlarını bir taramada görünür kılmak için kan dolaşımına sıvı enjekte edilen bir testtir. Anjiyogramlar, doktorların anormal kan damarlarını, pıhtıları ve diğer sorunları tespit etmesine yardımcı olur.

Koroner anjiyogramlar kalpteki kan damarlarına bakar. Anjiyogramlar ayrıca beyindeki kan damarlarına, böbreklere veya vücudun diğer kısımlarına bakmak için de kullanılabilir. Genellikle hastanede yapılırlar.

Anjiyografi testinden önce

Bir anjiyografi durumu varsa, öncelikle EKG (elektrokardiyogram), kan testi, stres testi ya da bir göğüs röntgeni çekilebilir.

Bazı insanlar bir anjiyogramdan önce 4 ila 6 saat önce oruç tutmak zorundadır (yiyecek veya içecek yoktur). Diğerleri testten önce çok fazla sıvı içmelidir. Bu konuda doktor gereken yönlendirmeleri yapacaktır.

Bu işlemden önce eve gitmenize yardımcı olacak birini (özellikle de aynı gün eve gidecekseniz) ayarlamanız gerekecektir.

Doktorunuz prosedürü ve olası riskleri sizinle konuşmalıdır.

Ayrıca, doktorunuzla ya da hemşirelerinizle paylaşmanız gereken bilgiler şunlardır:

Anjiyografi sırasında neler olur?

   

Kolunuzdan veya kasıklarınızdan size lokal anestezik verilebilir. Ayrıca size sakinleştirici de verilebilir.

Kateter olarak bilinen bir tüp, kolunuzda veya kasıklarınızdaki büyük bir kan damarına yerleştirilir ve incelenen alana ulaşmak için beslenir.

Boya kateterden enjekte edilir. Bu boya kontrast olarak bilinir. X ışınları çekilir ve boya kan damarlarının şeklini gösterir. Görüntüler çekilirken sizden hareketsiz kalmanız istenecektir. Boya daha sonra idrarla vücudunuzdan geçer.

Boya içeri girdiğinde, geçici bir sıcaklık veya sıcak bir yanma hissedebilirsiniz. Bazı insanlar mide bulantısı hisseder veya göğüste rahatsızlık hisseder, ancak bu genellikle uzun sürmez. Bu veya başka semptomlar yaşıyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz.

Bir anjiyogramdan sonra, bir doktor veya hemşire kanama riskini azaltmak için muhtemelen yara üzerine baskı uygular. Birkaç saat düz yatmanız istenecektir.

Anjiyogram riskleri ve yan etkileri

Kontrast için alerjik olma riski çok düşüktür. Ayrıca, kateterin yerleştirildiği yerden veya incelenen bölgeden enfeksiyon, morarma veya kanama riski de vardır.

Bu işlemin pek az riskinin olmasına rağmen, bazen bazı sürpriz sorunlar da ortaya çıkabiliyor.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.