Sağlık Hocası

Alopesi Areata (Saçkıran) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

04.09.2019
298

Alopesi areata (saçkıran), bağışıklık sisteminin saç köklerine saldıran ve saç dökülmesine neden olan otoimmün bir hastalıktır.

Alopesi Areata (Saçkıran) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Alopesi areata (saçkıran), bir insanın saçının dökülmesine ve alansal kellik durumuna neden olan bir durumdur. Alopesi saç dökülmelerinin genel tıbbi adıdır. Bunun saçkıran dahil olmak üzere çeşitli türleri de vardır.

Kimler alopesi olabilir?

Herkeste bu durum gelişebilir. Bununla birlikte, duruma bağlı olarak genetik yakınlığı olan herhangi bir akraba varsa, alopesi areata (saçkıran) olma riskiniz biraz daha yüksektir. Ek olarak, bu hastalık, diyabetlupus veya hipotiroidi gibi hastalıkları olan aile üyeleri insanlar arasında daha sık görülmektedir.

Alopesi areata (saçkıran) nedenleri ve belirtileri

   

Saçkıran, bir kişinin bağışıklık sisteminin kendi vücuduna saldırdığı otoimmün bir hastalık yüzünden meydana gelmektedir. Bu sebepten dolayı saç kökleri zarar görmektedir.

Bu gerçekleştiğinde, kişinin saçları dökülmeye başlar, genellikle küçük bozuk para boyutunda ve şeklinde topak halinde dökülür. Saç dökülmesinin derecesi kişiden kişiye değişir.

Bazı durumlarda, sadece birkaç noktada dökülebilir. Diğerlerinde saç dökülmesi daha da büyük ve geniş olabilir. Nadir durumlarda, kişi kafasındaki veya tüm vücudundaki saçının tamamını kaybedebilir.

Kişinin genetik yapısının, bu hastalığın otoimmün reaksiyonunu, bir virüs veya kişinin temas ettiği bir madde ile birlikte tetikleyebileceğine inanılmaktadır.

Alopesi areata (saçkıran), öngörülemeyen bir hastalıktır. Bazı insanlarda saçlar uzar ancak daha sonra tekrar dökülmeye başlar. Bazen ise saçlar tekrar çıkar ve bir daha dökülmez.

Her vaka farklı farklıdır. Bu hastalıktan saçın tamamı kaybedilse bile, tekrar uzama ihtimali her zaman vardır.

Nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz öncelikle saçınızı kontrol edecektir. Daha sonra ise sağlık geçmişinizi gözden geçirir. Saç derinizin tüysüz bölgelerinin pürüzsüz ve şeftali renginde olup olmadığını da bakacaktır.

Doktorunuz mikroskop altında incelemek için kafanızdan birkaç saç alabilir. Eğer bir teşhisi onaylayamazsa, sizi başka testler için laboratuvara gönderebilir.

Alopesi areata (saçkıran) tedavisi

   

Bu hastalık aslında tam olarak tedavi edilemez ancak semptomlar kontrol altına alınabilir ve saçlar tekrar uzayabilir.

Çoğu durumda, alopesi diğer durumlar için kullanılan ilaçlarla tedavi edilir. Bu problem için tedavi seçenekleri aşağıda sıralanmıştır:

  • Doktor tarafından reçete edilen otoimmün hastalıklar için anti-enflamatuar ilaçlar. Bu ilaçlar, kafa derisine veya diğer alanlara enjeksiyon yoluyla, oral yolla (hap olarak) verilebilir veya merhem, krem ​​veya köpük olarak topikal olarak (cilde sürünerek) uygulanabilir. Tedaviye cevap vermesi kademeli olabilir.
  • Doktorunuzun reçete ettiği topikal bir ilaç, halihazırda kellik tedavisi için kullanılmaktadır. Saç büyümeye başlamadan önce genellikle yaklaşık on iki hafta bu tarz bir ilacı kullanmak gerekmektedir.

Saçkıran ile birlikte yaşamak

Alopesi areata hastalığında ilaç tedavilerinin yanı sıra, ilgili hastaların deneyebileceği çeşitli kozmetik ve koruyucu teknikler de vardır. Bunlar çoğu zaman aşağıdakileri içermektedir:

  • Saç dökülmesini gizlemek veya en aza indirmek için makyaj kullanabilirsiniz.
  • Gözleri güneşten ve çevreden korumak için güneş gözlüğü kullanabilirsiniz (kirpik kaybı varsa).
  • Kafayı korumak için kaplamalar (peruk, şapka veya eşarp) kullanabilirsiniz.
  • Dengeli bir diyet ile beslenebilirsiniz. Saç büyümesi vitamin ve mineral bağımlı bir süreçtir.
  • Stresi azaltabilirsiniz. Büyük denemeler ve araştırmalarla asla kanıtlanmamasına rağmen, yeni başlayan alopesi areata (saçkıran) hastası birçok insan, yakın zamanda büyük bir stres durumu yaşamıştır.

Son olarak, bebek yağının saça faydaları isimli yazımız da ilginizi çekebilir.


Not: Bu hastalık hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.