Sağlık Hocası

Afazi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

24.09.2019
216

Afazi, konuşmayı, anlaşılmayı, okuma veya yazma yeteneğini etkileyen ciddi bir dil bozukluğudur. Bu hastakık çoğu zaman, özellikle de yaşlı kişilerde, en sık olarak fel durumundan kaynaklanan beyin hasarına bağlıdır.

Afazi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Afazi, beynin dilden sorumlu bölgelerine zarar veren bir hastalıktır. Bu hastalığı olan bir kişi dili konuşma, okuma, yazma ve anlamada zorluk çekebilir.

Bu yeteneklerdeki bozulma hafif ile çok şiddetli (herhangi bir şekilde iletişim kurmanın neredeyse imkansız olması) arasında değişebilir.

Afazili bazı insanlar, kelimeleri anlamlı cümleler halinde bir araya getirme, okuma veya başkalarının ne dediğini anlama zorluğu gibi sadece bir iletişim alanında zorluk çekiyorlar. Neredeyse afazi hastalarının hepsinde doğru kelimeleri bulma güçlüğü vardır.

Her insanın afazi tecrübesi benzersizdir. Afazide, hasarın derecesine, kişinin yaşına, kişinin genel sağlığına ve neden bunu geliştirdiğine dair faktörler dolayısıyla her insanda farklı izler bırakır.

Afazi nedenleri

   

Afazinin en yaygın nedeni, inmeden kaynaklanan beyin hasarıdır. Bu durumda beyindeki bir kan damarının tıkanması veya yırtılması söz konusudurç Beyne giden kan kaybı, beyin hücresi ölümüne veya dili kontrol eden alanlarda hasara neden olur.

Ciddi bir kafa travması, bir tümör, bir enfeksiyon veya dejeneratif bir işlemden kaynaklanan beyin hasarı da bu hastalığa neden olabilir. Bu durumlarda, afazi genellikle hafıza problemleri veya karışıklık gibi diğer bilişsel problem tiplerinde ortaya çıkar.

Birincil ilerleyici afazi, yavaş yavaş gelişen dil bozukluğu için kullanılan terimdir. Bu, dil ağlarında bulunan beyin hücrelerinin tedricen dejenerasyonundan kaynaklanmaktadır. Bazen bu tür afazi daha genel bir demansa doğru ilerler.

Bazen geçici afazi de ortaya çıkabilir. Bunlar migren, nöbet veya geçici iskemik atak nedeniyle olabilir.

Afazi belirtileri

   

Bu hastalığın belirtileri ve semptomları, etkilenen beyin kısmına, etkilenen bölgenin büyüklüğüne ve afazinin türüne bağlı olarak değişir.

Olası semptomlar aşağıdakileri içerir:

 • Nesneleri, yerleri, olayları veya insanları, kişi tarafından bilinmesine rağmen adlandırma sorunu
 • Konuşurken veya yazarken kendini ifade etmekte sorun yaşamak
 • Afazi durumunda konuşmayı anlamada sorun yaşanabilir
 • Okumada zorluk
 • Yazmada zorluk
 • Kelimeleri yanlış sıraya koymak
 • Konuşulan dildeki hataların farkında olmamak
 • Yalnızca büyük bir çabayla üretilen kısa ifadelerle konuşmak
 • Tek kelimeyle konuşmak
 • Kelimelerin seslerini karıştırmak
 • Yanlış kelimeyi söylemek (“köpek” yerine “kuş” demek) veya anlam ifade etmeyen bir kelimeyi kullanmak (“telefon” için “top” demek)
 • Konuşmanın yalnızca birkaç kelimeyle sınırlı olması veya aynı kelimeleri veya cümleleri tekrarlamak
 • Cümle yazmak için kelimeleri bir araya getirmede sorun yaşamak
 • Hesap yapma sorunu

Nasıl teşhis edilir?

   

Afazi şüphesi durumunda doktor manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme testleri isteyebilir. Bu testler beynin zarar görmüş alanlarını ve nedenlerini tanımlar.

Doktorunuz, hastanın bir konuşma yapması, nesnelere isim vermesi, soruları cevaplaması ve talimatları izlemesi istendiği temel dil becerileri sınavını yapabilir.

Doktorunuz afazi durumundan şüpheleniyorsa, hasta kapsamlı bir muayene için genellikle konuşma dilindeki bir patoloğa yönlendirilir.

Bu sağlık uzmanı, dil ve iletişim becerilerini belirlemek ve geliştirmek için özel olarak eğitilmiştir.

Afazi nasıl tedavisi

   

Tedavi, dil ve iletişim becerilerini geliştirmeyi ve gerektiğinde diğer iletişim yöntemlerini geliştirmeyi amaçlar.

Bir konuşma dili patoloğu ile rehabilitasyon okuma ve yazma alıştırmaları, ifade alıştırmalarını dinleme ve tekrarlama, yüz ifadeleri ve iletişim kurmak için jestler kullanma, yönlendirme çalışmaları takip etme ve daha birçok alıştırma yapma gibi anlamlı dil becerilerini öğrenme içerir.

Eğer geleneksel iletişim kurmayı öğrenme yolları başarılı olursa, hastalara ayrıca kelime, resim veya çizim içeren kartlara işaret etme gibi başka iletişim yolları da öğretilir.

Elde taşınır bilgisayarlar, tablet cihazlar, beraberindeki “uygulamalar” ile akıllı telefonlar afazi olan kişilerin iletişim kurmasına yardımcı olabilir.

Cümleler oluşturmanıza veya konuşma oluşturmanıza yardımcı olabilecek cihazlar veya uygulamalar da vardır.

Afazi nasıl önlenir?

Aslında bu hastalık öngörülebilir bir şey değildir. Ancak, inme gibi önlenebilir beyin hasarı riskini azaltmak ve beyin sağlığını mümkün olduğu kadar korumak için adımlar atmak, uzun ve sağlıklı bir yaşam için her zaman akıllıca bir tavsiyedir.

Sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenmeyi içerir. Günlük egzersiz yapmak, sağlıklı kiloyu korumak, alkol alımını sınırlamak, sigara içmemek gibi şeyler sağlıklı olmanıza yardımcı olacak şeylerdir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.