Sağlık Hocası

A Vitamini Eksikliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

03.11.2019
39

A Vitamini (retinol) yağda çözünen vitaminlerden biridir. Vücutta depolandığından, aşırı tedarik edildiğinde aşırı doz riski vardır. A vitamini eksikliği öncelikle görme ve büyümeye zarar verir. Sağlıklı insanlar, çok çeşitli bir diyetle A vitamini ihtiyacını kolayca karşılayabilir. A vitamini eksikliğinin belirtileri, nedenleri, tedavisi ve önlenmesi hakkında aşağıda daha fazla bilgi edinin.

A Vitamini Eksikliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

A vitamini eksikliği önemli bir durumdur çünkü vitaminler, sağlığı korumak için vücut tarafından küçük miktarlarda ihtiyaç duyulan bir grup maddedir. A vitamini insan vücudu tarafından yapılamaz ve bu nedenle diyetin önemli bir parçasıdır. A vitamini sağlıklı gözler, iyi görme, sağlıklı cilt ve enfeksiyonlarla mücadele etmemize yardımcı olmak için önemlidir. A vitamini bazen retinol olarak da adlandırılır.

A vitamini içeren yiyecekler arasında karaciğer, süt, yumurta ve balık-karaciğer yağları bulunur. Beta karoten (yeşil yapraklı ve turuncu/sarı sebzelerde ve meyvelerde bulunur) olarak adlandırılan bir başka madde de vücudumuz tarafından A vitaminine dönüştürülebilir.

Bu vitaminin eksikliğinin hafif formları genellikle uzun vadeli bir problem olmadan tedavi edilebilir. Bunun eksiklik durumu, genellikle çok şiddetli olduğu ve görme kaybına ve hatta ölüme neden olabileceği düşük gelirli ülkelerde çok daha yaygındır.

A vitamini eksikliği nedir?

Bu vitaminin eksiklik durumu, diyetinizde yeterli miktarda A vitamini bulunmamasından kaynaklanır. Zamanla bu vitamin eksikliği, görme ile ilgili problemler geliştirebileceğiniz ve enfeksiyonlarla daha az mücadele edebileceğiniz anlamına gelir.

A vitamini eksikliği nedenleri

Bu eksiklik durumu, uzun süre A vitamini alımının yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu özellikle, pilavın diyetinizdeki ana besin olduğu zamandır.

A vitamini eksikliği, vücudunuz diyetinizde A vitaminini kullanamadığında da ortaya çıkabilir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabilir:

A vitamini eksikliği belirtileri

A vitamini eksikliğinin hafif formları hiçbir belirti vermeyebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda yorgunluğa da neden olabilir.

Hem hafif hem de ciddi A vitamini formları, aşağıdaki risklerin artmasına neden olabilir:

 • Boğaz ve göğüs enfeksiyonları ve gastroenterit dahil enfeksiyonlar
 • Çocuklarda ve gençlerde gecikmiş büyüme ve kemik gelişimi
 • Kısırlık
 • Düşük

A vitamini eksikliğinin daha ciddi formları ayrıca aşağıdakilere neden olabilir:

Görme problemleri

 • Karanlıkta kötü görüş (gece körlüğü)
 • Göz yüzeyindeki korneanın incelmesi ve ülserasyonu
 • Göz yüzeyinde konjonktiva ve korneanın kuruması
 • Gözlerin beyazındaki oval, üçgen veya düzensiz köpüklü yamalar
 • Korneanın delinmesi
 • Gözün arkasında (retinanın hasar görmesi nedeniyle) ciddi görme bozukluğu

Cilt ve saç problemleri

 • Kuru cilt
 • Kuru saç
 • Kaşıntı

A vitamini eksikliği tedavisi

Bu vitamin eksikliğinin hafif formları için tedavi A vitamini bakımından zengin gıdalar – örneğin karaciğer, sığır eti, yağlı balık, tavuk, yumurta, müstahkem süt, havuç, mango, tatlı patates ve yeşil yapraklı sebzeler yemeyi içerir.

Semptomlara neden olan A vitamini eksikliğinin daha ciddi formları için, hekiminiz günlük oral A vitamini takviyesi almanızı önerebilir.

A vitamini eksikliği ne kadar yaygındır?

Bu vitaminin eksikliği, yüksek gelirli ülkelerde pek nadir görülmektedir. Bununla birlikte, bağırsak enfeksiyonları, solucanlar ve protein-enerji yetersiz beslenmesi nedeniyle sıklıkla geliştiği düşük gelirli ülkelerde çok yaygındır.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda A vitamini eksikliği riski artmaktadır:

 • Kilo azaltma ameliyatı olan insanlar
 • Katı bir vegan diyeti olan insanlar
 • Uzun süreli aşırı alkol alımı (alkolizm)
 • Yoksulluk içinde yaşayan bebekler ve okul öncesi çocuklar
 • Son zamanlarda düşük gelirli ülkelerden gelen göçmenler veya mülteciler

En kolay emilen A vitamini formu yağda çözünür ve ince bağırsakta yağ parçalandığı için emilir, bu nedenle aşırı yağ oranı düşük diyet yapan veya orlistat gibi yağ emilimini azaltmak için ilaç kullananlar, A vitamini eksikliği riski altında olabilir.

A vitamini bakımından zengin gıdalar

İki ana A vitamini kaynağı grubu vardır. Birincisi, A vitamini veya retinoldur. Bu hayvansal ürünlerde, özellikle karaciğerde, balıkta ve peynirde bulunur. Karaciğer, en zengin A vitamini kaynağıdır.

Uskumru, ringa balığı, somon balığı ve ton balığı gibi yağlı balıklar da A vitamini bakımından zengindir. Tuna balığı en yüksek değerdedir, diğer balıklardan 100 gr başına yaklaşık üç kat daha fazladır. Ayrıca kabuklu deniz hayvanlarında da A vitamini vardır. Morina karaciğeri yağı çok fazla A vitamini içerir, bu nedenle bir besin takviyesi olarak alırsanız bunun farkında olmanız gerekir.

Süt ürünleri iyi bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan, yağsız sütündeki miktar tam yağlı sütündekinden çok daha düşüktür.

Yumurtalar ayrıca oldukça yüksek seviyede A vitamini içerir.

Beta karoten adı verilen bir başka madde de vücudunuz tarafından A vitaminine dönüştürülebilir. Beta-karoten meyve ve sebzelerde bulunur.

Portakal ve mandilanalar en yüksek beta karoten seviyesine sahiptir. Karoten seviyesi en yüksek meyveler de genellikle portakal rengidir.

A vitamini en çok bağırsaktaki yağ parçacıklarına emilir, bu nedenle öğününüzde bir miktar yağ olduğundan emin olun – örneğin salata suyunuzdaki az miktarda yağ – beta karotenden yararlanmanıza yardımcı olur.

Genel olarak, sağlıklı ve dengeli bir diyet ihtiyacınız olan A vitamini sağlayacaktır.

Hangi miktarlarda A vitaminine ihtiyaç duyulur?

Bir yetişkin için önerilen günlük A vitamini miktarı erkekler için 0.7 mg ve kadınlar için 0.6 mg’dır. Sağlıklı yetişkinler için yukarıda listelenen bazı yiyecekleri içeren sağlıklı bir diyet yeterlidir. Bu nedenle, sağlıklı yetişkinlerin A vitamini takviyesi almasına gerek yoktur.

Hamile kadınların biraz daha fazla yemesi gerekir ve emziren kadınların günde yaklaşık 1.3 mg alması gerekir. Anne sütü, genç bebeklerin ihtiyaç duyduğu tüm A vitamini sağlar.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.